Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайската сонда Chang'e-6 взе проби от далечната страна на Луната и се завръща (ВИДЕО)

04 юни 2024, 13:45 часа • 1696 прочитания

Китай съобщи, че лунната му сонда е излетяла успешно от далечната страна на Луната, за да започне пътуването си обратно към Земята, носейки първите проби, събирани някога от този регион.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Държавните медии като "Синхуа" пишат, че събирателният модул на апарата Chang'e-6 („Чанг'е-6“) е излетял около 07:38 ч. във вторник, 4 юни (23:38 ч. по Гринуич в понеделник), за да започне пътуването си обратно.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

В неделя роботът се приземи в гигантски кратер близо до южния полюс на Луната, като това беше първото такова постижение в света, отбелязано от международната научна общност. Китай е единствената страна, която е кацала на обратната страна на Луната, като преди това го направи и през 2019 г. Това е шестата мисия на Пекин до естествения спътник, наречена на името на богинята на Луната Чанг'е в китайската митология.

Още: Китайска сонда кацна на обратната страна на Луната

Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята

Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)

"Безпрецедентен подвиг"

Китайската национална космическа администрация (CNSA) определи кацането и излитането на мисията като ''безпрецедентен подвиг в човешкото изследване на Луната''.

Далечната (или „тъмната“) страна на Луната, която е обърната с лице към Земята, е техническо предизвикателство за достигане поради разстоянието и трудния ѝ терен от гигантски, дълбоки кратери и малко равни повърхности. Трябваше да се използва сателит, за да насочват и поддържат комуникациите с Chang'e-6.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Китай се стреми да бъде първата страна, която ще донесе скални и почвени проби от далечната страна на Луната, които според учените могат да бъдат много различни от скалните образувания на близката страна.

Още: Китай изисква Русия да му продава газ по цени на вътрешния пазар: Financial Times

Колко проби са взети и какво предстои?

Апаратът е „издържал теста на високата температура на далечната страна на Луната“ и сега започва завръщането си, обяви държавната космическа администрация на Китай. Модулът успешно „се издигна от лунната повърхност“ във вторник с проби в метален вакуумен контейнер. След излитането си модулът навлезе в предварително зададена орбита около Луната. Контейнерът ще бъде прехвърлен в капсула, която ще се върне на Земята и ще кацне в пустините на Вътрешна Монголия около 25 юни.

Chang'e-6 е прекарал два дни в събиране на скали и почва, използвайки механична ръка и бормашина, за да вземе около 2 кг материал. Това е станало в басейна Южен полюс-Айткен - гигантски кратер на далечната страна на Луната, който е един от най-големите известни в Слънчевата система. Мисията е изключително рискована - много трудно е да се осъществи връзка с космическите апарати, след като те достигнат далечната страна на естествения ни спътник.

Още: Пореден шпионски скандал с участието на Китай: Пекин обвини Лондон

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес