В понеделник Японската космическа агенция отложи за трети път изстрелването на лунната си мисия "Лунен снайпер" заради лошото време.
Ракетата H2-A, която трябваше да излети от южния остров Танегашима, носеше и изследователски спътник, разработен съвместно с НАСА и Европейската космическа агенция.
ОЩЕ: И Индия изпревари Русия в Космоса: "Чандраян-3" с историческо кацане на Луната (ВИДЕО)
Японската агенция за аерокосмически изследвания (ДЖАКСА) не посочи нова дата за началото на мисията, която идва, след като Индия успешно приземи сонда на Луната миналата седмица.
MHI Launch Services, съавтор на ракетата, съобщи в социалната медийна платформа X, че мисията е отменена, "защото беше потвърдено, че вятърът в горната част на атмосферата не удовлетворява ограниченията при изстрелването".
Миналата седмица Индия приземи апарат близо до южния полюс на Луната - исторически триумф за най-многолюдната страна в света и нейната евтина космическа програма.
Преди това само Съединените щати, Русия и Китай бяха успели да поставят космически апарат на лунната повърхност и нито един на южния полюс.
Успехът на Индия дойде дни, след като руска сонда се разби в същия район и четири години след като предишният индийски опит се провали в последния момент.
Япония също е опитвала преди, като миналата година се опита да приземи лунна сонда на име Омотенаши, носена от кораба на НАСА "Артемис 1", но мисията се обърка и комуникациите бяха загубени.
През април японският стартъп ISpace се провали в амбициозния си опит да стане първата частна компания, кацнала на Луната, като загуби комуникация след това, което фирмата нарече "твърдо кацане".
"Лунният снайпер" се нарича така, защото ДЖАКСА има за цел да го приземи на 100 метра от определена цел на Луната, което е много по-малко от обичайния обхват от няколко километра.
Япония също така има проблеми с ракетите-носители, като през март се получиха повреди след изстрелването на модела от ново поколение H3.
ОЩЕ: "Чандраян-3": Ще поведе ли Индия в лунната надпревара? Гледайте на живо (ВИДЕО)