Силна магнитна буря внезапно обхвана Земята. През втората половина на деня в неделя - 5 ноември бе регистрирано смущение на магнитното поле. Степента на магнитната буря бе 5 бала, което по класификацията се счита за "силна". Любопитното е, че настоящата магнитна буря бе изненада за учените, които не я бяха планирали в предвижданията си.
Настоящата магнитна буря ще засили влиянието си на 6 и 7 ноември, като индексът й ще нарасне до 6 бала. Едва на 8 ноември мощността й ще намалее до 2 бала. Планетарният Kp индекс е мярка за смутеността на земното магнитно поле. Той се дава в относителни единици, които варират от 0 до 9 в зависимост от смутеността на полето.
Още: Откриха полярни сияния на Меркурий (ВИДЕО)
На какво ще се отрази магнитната буря
Силната магнитна буря може да предизвика проблеми в енергийните системи - възможни са фалшиви тревоги в охранителните системи, сривове в спътниковите и нискочестотните радионавигации и вискочестотните радиовръзки. В средните географски ширини може да се наблюдават полярни сияния.
Влияние върху здравето
- Силните магнитни бури може да предизвикват следните симптоми:
- Раздразнителност и апатия, агресия, депресия;
- Повишена умора;
- Гадене, липса на апетит;
- Виене на свят, главоболие;
- Учестено сърцебиене;
- Вариране на кръвното налягане;
- Болки в костите, слабост в мускулите, болки в местата на стари травми;
- Изостряне на хроничните болести.
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да се изправим срещу тях?
Снимка: Stock
Как да се защитим от въздействието на магнитните бури
Специалистите съветват да се обърне повече внимание на здравето в тези дни. Прекарайте повече време на открито, избягвайте кафето и силните напитки. Пийте повече вода, почивайте си. На всяка цена избягвайте стреса.
Какво представляват магнитите бури?
Геомагнитната буря представлява временно смущение в земната магнитосфера, при което заредени частици с висока енергия навлизат в нея от междупланетното пространство. При по-нататъшното си взаимодействие с горните слоеве на земната атмосфера, тези частици предизвикват полярни сияния.
Прилича на полярно сияние, но остава феномен, „напълно непознат“ за науката