Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Излезте да видите кометата ZTF

01 февруари 2023, 18:50 часа • 12127 прочитания

Днес дългопериодичната комета C/2022 E3 (ZTF), добила известност като „неандерталската комета“, ще премине на минималното си разстояние от Земята. Тя е открита на 2 март 2022 г., когато попада в широкоъгълния обзор на небето на Паломарската обсерватория в Калифорния. На 12 януари 2023 г. кометата премина през перихелий (точката на орбитата, която е най-близо до Слънцето) и постепенно набираше яркост. До края на януари светимостта ѝ достигна шеста величина, което означава, че може да се види дори без телескоп. Това обаче не е толкова лесно да се направи.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Защо това е така и какво може да се направи, за да се възхитим все пак на кометата, която се сдоби с антиопашка? Антиопашката на кометите, от гледна точка на наблюдателя от Земята, е удължена към Слънцето, за разлика от „обикновените“ опашки, които са насочени встрани от светилото. Но това всъщност е оптична илюзия: антиопашката се състои от сравнително големи прахови частици, които не се влияят толкова силно от натиска на слънчевото лъчение, затова се движат по орбитата на кометата пред нейното ядро.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Лоши новини

Тези, които обичат да изучават звездното небе над главите си, имат три противника: градското осветление, облачността и Луната. От първото може да се избяга, изкачвайки се далеч от светлините на нощния град, но, уви, нищо не може да се направи за второто и третото. Точно в дните, когато кометата е най-близо до нас, Луната расте, а за облаците можем само да се надяваме да се отдръпнат от небето. Днес 82 процента от лунния диск са осветени от Слънцето и естественият ни спътник ще виси в небето почти цяла нощ. Много е трудно да се види комета в лунно небе. Следователно дори извън града може да не видите ZTF, като просто вдигнете главата си нагоре.

зелената комета

Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление

Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно

Sky & Telescope

Но вместо да се отчайвате, просто се въоръжете с бинокъл. Това е достатъчно, за да видите кометата – основното е да знаете къде да я търсите. А ако имате на разположение телескоп, тогава ZTF няма да ви убегне. Само облаците могат да попречат.

Добри новини

В началото на февруари C/2022 E3 ще се движи през приполярната област на небето. Това означава, че тя ще се вижда цяла нощ, няма да се скрива зад хоризонта и ще виси достатъчно високо над него – следователно може да не се притеснявате от мъгла и градска светлина на хоризонта. Като ориентир изберете Полярната звезда. Когато търсите кометата на небето, можете да използвате карта с помощта на услугата SkyLive.

От 7 февруари ще бъде възможно да започнете наблюдения вечер – Луната ще намалява и кометата ще се появи в съзвездието Колар, а след залез-слънце ще можете да я намерите в южната част на небето. Продължавайки да се движи към съзвездието Телец, кометата ще бъде на 1,5 градуса от Марс на 10-11 февруари – и това ще бъдат чудесни дни за астроснимки! А на 13-15 февруари ZTF ще достигне звездния куп Хиади в съзвездието Телец. Вярно е, че към този момент яркостта ѝ ще намалее до седма звездна величина, така че няма да може да се види с невъоръжено око. Но за телескопите тя все още ще остане видима.

Така че подгответе астрономическото си оборудване, насладете се на красотата на звездното небе, направете снимки. А хубавите снимки може (и трябва!) да се споделят с другите. Там и сега, между другото, вече има какво да се види.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес