Днес дългопериодичната комета C/2022 E3 (ZTF), добила известност като „неандерталската комета“, ще премине на минималното си разстояние от Земята. Тя е открита на 2 март 2022 г., когато попада в широкоъгълния обзор на небето на Паломарската обсерватория в Калифорния. На 12 януари 2023 г. кометата премина през перихелий (точката на орбитата, която е най-близо до Слънцето) и постепенно набираше яркост. До края на януари светимостта ѝ достигна шеста величина, което означава, че може да се види дори без телескоп. Това обаче не е толкова лесно да се направи.
Using @NightSky to view locate Comet C/2022 E3 (ZTF) #notsponsored pic.twitter.com/tUt6z5gf5Z
— Natalie (@BeautyOfSpace_) February 1, 2023
Защо това е така и какво може да се направи, за да се възхитим все пак на кометата, която се сдоби с антиопашка? Антиопашката на кометите, от гледна точка на наблюдателя от Земята, е удължена към Слънцето, за разлика от „обикновените“ опашки, които са насочени встрани от светилото. Но това всъщност е оптична илюзия: антиопашката се състои от сравнително големи прахови частици, които не се влияят толкова силно от натиска на слънчевото лъчение, затова се движат по орбитата на кометата пред нейното ядро.
Лоши новини
Тези, които обичат да изучават звездното небе над главите си, имат три противника: градското осветление, облачността и Луната. От първото може да се избяга, изкачвайки се далеч от светлините на нощния град, но, уви, нищо не може да се направи за второто и третото. Точно в дните, когато кометата е най-близо до нас, Луната расте, а за облаците можем само да се надяваме да се отдръпнат от небето. Днес 82 процента от лунния диск са осветени от Слънцето и естественият ни спътник ще виси в небето почти цяла нощ. Много е трудно да се види комета в лунно небе. Следователно дори извън града може да не видите ZTF, като просто вдигнете главата си нагоре.
Sky & Telescope
Но вместо да се отчайвате, просто се въоръжете с бинокъл. Това е достатъчно, за да видите кометата – основното е да знаете къде да я търсите. А ако имате на разположение телескоп, тогава ZTF няма да ви убегне. Само облаците могат да попречат.
Добри новини
В началото на февруари C/2022 E3 ще се движи през приполярната област на небето. Това означава, че тя ще се вижда цяла нощ, няма да се скрива зад хоризонта и ще виси достатъчно високо над него – следователно може да не се притеснявате от мъгла и градска светлина на хоризонта. Като ориентир изберете Полярната звезда. Когато търсите кометата на небето, можете да използвате карта с помощта на услугата SkyLive.
☄️Cometa c/2022 E3 (ZTF) "El cometa verde". pic.twitter.com/6bwX3WvHTb
— Observatorio ALMA📡 (@ALMAObs_esp) February 1, 2023
От 7 февруари ще бъде възможно да започнете наблюдения вечер – Луната ще намалява и кометата ще се появи в съзвездието Колар, а след залез-слънце ще можете да я намерите в южната част на небето. Продължавайки да се движи към съзвездието Телец, кометата ще бъде на 1,5 градуса от Марс на 10-11 февруари – и това ще бъдат чудесни дни за астроснимки! А на 13-15 февруари ZTF ще достигне звездния куп Хиади в съзвездието Телец. Вярно е, че към този момент яркостта ѝ ще намалее до седма звездна величина, така че няма да може да се види с невъоръжено око. Но за телескопите тя все още ще остане видима.
Така че подгответе астрономическото си оборудване, насладете се на красотата на звездното небе, направете снимки. А хубавите снимки може (и трябва!) да се споделят с другите. Там и сега, между другото, вече има какво да се види.