Когато космонавтите току-що пристигнат на МКС, в първите два дни често им прилошава, вие им се свят, докато тялото привикне към микрогравитацията. Но когато периодът на адаптация завърши, може ли отново да се предизвика главозамайване в Космоса?
Космонавтът Тим Пийк е решил да проведе малък експеримент, за да изясни това. Пийк заел ембрионална поза, след което командирът на станцията Тим Копра го завъртял толкова бързо, колкото могъл. Резултата от експеримента можете да видите на видеото.
Според наблюденията на Пийк изпитването на световъртеж в Космоса е почти невъзможно. Пийк почувствал нещо подобно само когато спрял да се върти, но ефектът изчезнал буквално след няколко секунди.
А в първата част той обяснява защо се случва така. Когато човек току-що попадне на борда на МКС, то той постоянно усеща главозамайване и гадене, тъй като в условията на микрогравитация течността във вътрешното ухо плува, а не стои на едно място, както на Земята.
След няколко дни мозъкът се адаптира и престава да обръща внимание на сигналите от вътрешното ухо, ориентирайки се само от информацията, която постъпва от очите.
Щом това се случи, много е трудно да се накара мозъкът отново да се върне към предишния режим на работа. Само невероятно мощно ускорение може да предизвика подобни усещания, и то само за няколко секунди.
Впрочем Пийк не за първи път прави експерименти за издръжливост. Например наскоро той пробяга маратон в Космоса.