Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Физици са готови да възродят алтернативна теория на гравитацията

25 май 2022, 08:55 часа • 7582 прочитания

Учени от университета в Сейнт Андрюс, Шотландия, предприеха нов опит да обяснят наличието или отсъствието на тъмна материя в една от странните галактики и по този начин възродиха възможността за съществуването на алтернативна теория на гравитацията, съобщава ScienceAlert.

Много учени смятат, че тъмната материя кара спиралните галактики да се въртят по-бързо, отколкото трябва. Но една от алтернативните теории, която противоречи на наличието на тъмна материя в галактиките, предлага промяна в закона за гравитацията на Нютон и това обяснява въртенето на галактиките без участието на тъмна материя. За тази цел е необходимо да се изчислят гравитационните сили, които действат върху звездите във външните области на галактиката, но това трябва да се направи по различен начин от този, който показва законът на Нютон.

Тази хипотеза се нарича модифицирана Нютонова динамика, или MOND. Тя е предложена през 1983 г. от физика Мордехай Милгром. За да се провери тази хипотеза, е необходимо да се изучи скоростта на въртене на галактиките, особено на такива странни като тъмните ултра дифузни галактики. Тези обекти се държат различно от другите галактики. Учените смятат, че някои от тях почти изцяло се състоят от тъмна материя, докато други са почти напълно лишени от нея.

Затова миналата година екип учени насочил вниманието си към ултра дифузната галактика AGC 114905, която се намира на около 250 милиона светлинни години от нас. Изследователите решили да разберат колко бързо се върти тя.

Тогава астрономите изяснили, че галактиката се върти много бавно, толкова бавно, че не само не се нуждае от тъмна материя за обясняване на случващото се, но и кривата на въртене на галактиката поставяла под голямо съмнение теорията MOND. Това не било в съответствие с нито една от хипотезите.

"Много ниската скорост на въртене на тази галактика е несъвместима както с теорията MOND, така и с теориите за тъмната материя. Но само теорията MOND е в състояние да заобиколи това очевидно противоречие", казва Хонгшен Джао от университета в Сейнт Андрюс.

В новото изследване учените предполагат, че проблемът не е в MOND, а в наклона на самата галактика. Когато астрономите гледат галактики далече в дълбините на Космоса, понякога е трудно да се потвърди под какъв ъгъл ги виждат. В предишно изследване учените смятаха, че AGC 114905 изглежда елиптична, което предполага, че те гледат на тази галактика под ъгъл.

Но новото изследване предполага, че галактиката може да изглежда елиптична, дори ако е обърната директно към нас. Промяната на ъгъла на галактиката ще промени също скоростта на нейното въртене, в резултат на което всички изчисления в MOND в крайна сметка ще се окажат верни.

„Нашето моделиране показва, че наклонът на AGC 114905 може да бъде значително по-малък, отколкото се смяташе досега, което означава, че галактиката всъщност се върти много по-бързо, отколкото хората мислят, в съответствие с очакванията на MOND“, казва Индранил Баник от университета в Сейнт Андрюс.

Ако това ново заключение се потвърди, тогава теорията на MOND може да просъществува.

В друго изследване учен издигна нова теория, според тъмната материя и тъмната енергия може да са създадени изкуствено от извънземна цивилизация, която се е научила да променя законите на физиката.

Още едно откритие на космическия телескоп „Хъбъл“ сочи несъответствие между сегашната скорост на разширение на Вселената и скоростта непосредствено след Големия взрив, случил се преди 13,8 милиарда години.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес