Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето каква е реалната възраст на Луната

13 януари 2017, 15:11 часа • 26057 прочитания

Благодарение на лунни проби, събрани от мисията „Аполо 14“, учените могат най-накрая да кажат колко стара всъщност е Луната. Оказва се, че нашият съсед е на впечатляващите 4,51 млрд. години.

Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)

Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Според данните спътникът се е образувал преди около 60 млн. години. Това означава, че Луната е с около 140 млн. години по-стара, отколкото преди това се смяташе, съобщи БГНЕС.

„Установяването на възрастта на Луната е от съществено значение за разбирането на еволюцията на Слънчевата система и формирането на каменистите планети, в това число и Земята. Въпреки това, независимо от нейната важност, възрастта на Луната никога не беше изчислявана правилно“, посочват изследователите на екипа, воден от Мелани Барбони от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Предполага се, че земният спътник е формиран от каменни късове, отскубнали се от Земята при сблъсъка й с Тея – небесен обект с размерите на планета, който се е намирал в ранната Слънчева система.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Сблъсъкът, създал Луната, е имал силата да унищожи живота на Земята. По тази причина времето, в което е станал, е от особено значение за науката. Досега не можеше да се определи нейната възраст, тъй като нямаше достатъчно запазени останки от това време на повърхността на спътника. В същото време повечето камъни, донесени от „Аполо 14“ през 1971 г., са комбинация от различни камъни, смесени заедно по време на астероидни удари.

По тази причина, вместо да търсят останки от „младостта“ на Луната, учените са се обърнали към циркона – минерал, който се е образувал докато спътникът ни се е охлаждал от ранното си горещ и полутвърдо състояние до формата, която познаваме днес.

След като веднъж се формира, цирконият остава непокътнат. Изучаването на този материал позволява да се видят части от камъни и други химични елементи, „запечатани“ в него.

Така чрез запечатаните лунни останки в циркония учените са успели да определят възрастта на най-близкия ни съсед.

Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление

Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес