Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двойка черни дупки са открити рекордно близо до Земята

02 декември 2021, 08:15 часа • 8420 прочитания

Учените са открили две свръхмасивни черни дупки в галактиката NGC 7727 в съзвездие Водолей. Те се намират само на 1600 светлинни години една от друга: това е рекордно близко разстояние за такива обекти и сравнително скоро те ще се съединят в катастрофално сливане.

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Още: Космологичната константа се оказа променлива

Разстоянието на този тандем от Земята е само 89 милиона светлинни години – по-близо от която и да е друга двойка свръхмасивни черни дупки. Това става ясно от статия, подготвяна за публикация в изданието Astronomy & Astrophysics.

Смята се, че свръхмасивните черни дупки са разположени в центровете на големи галактики – както компактната Стрелец А* в центъра на нашия Млечен път, с маса около 4,3 милиона слънчеви маси. Когато две галактики се сливат, техните черни дупки се сближават по все по-бърза спирала, докато не се слеят в една черна дупка с още по-голяма маса. Този процес носи катастрофален характер и се съпровожда с освобождаването на огромни количества енергия, включително във вид на гравитационни вълни.

Именно такава двойка са открили международен екип астрономи начело с Карина Фогел, които наблюдавали галактиката NGC 7727 с телескопа VLT на Южноевропейската обсерватория (ESO). По оценка на учените в центъра ѝ се намират две свръхмасивни черни дупки, едната от които с 6,3 милиона слънчеви маси, а втората – 154 милиона.

Още: Лунен календар за 2025 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Тези наблюдения се потвърдили и по данни на космическия телескоп Hubble. Черните дупки се намират само на 1600 светлинни години една от друга (за сравнение, разстоянието от Слънцето до Стрелец А* е около 26 000 светлинни години). Затова астрономите смятат, че те ще се слеят доста скоро според космическите мерки – в близките 250 милиона години.

Двойката свръхмасивни дупки, открити от астрономите. Снимка: ESO/Voggel et al.; ESO/VST ATLAS team. Acknowledgement: Durham University/CASU/WFAU

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес