Индия ще направи втория си опит да кацне на Луната в сряда - мисия, смятана за решаваща за изследването на Луната и репутацията на страната като космическа сила. Новината идва само дни след като подобен руски спускаем апарат се разби, предава Reuters.
Мисията на Индия на Луната
Космическият кораб Chandrayaan-3 на Индийската организация за космически изследвания ще се опита да кацне на южния полюс на Луната около 18:04 часа местно време в сряда.
Мисията на Индия означава "лунно превозно средство" на хинди и санскрит. Тя ще е вторият опит за кацане там. През 2019 г. мисията Chandrayaan-2 на ISRO успешно разгърна орбитален апарат, но спускаемият модул се разби. „Кацането на южния полюс на Луната всъщност ще позволи на Индия да изследва дали има воден лед на Луната. И това е много важно за кумулативните данни и науката за геологията на Луната“, каза Карла Филотико, партньор и управляващ директор в консултантската компания SpaceTec Partners. ОЩЕ: Руската мечта, която се разби на Луната
Индия чака обратното броене
Трескаво е очакването за кацането. Заглавия на банери във вестниците и новинарски канали показват таймери за обратно отброяване. Молитви бяха отслужени в храмове, джамии и църкви в страната, а ученици развяваха индийския трикольор, докато чакаха прожекцията на живо.
Премиерът ще наблюдава кацането
Премиерът Нарендра Моди ще наблюдава кацането от Южна Африка, където присъства на срещата на върха на БРИКС, съобщават медиите.
Неравният терен прави кацането на южния полюс трудно, а първото кацане би било историческо. Водният лед в региона може да достави гориво, кислород и питейна вода за бъдещи мисии.
За Индия успешното кацане на Луната ще отбележи появата й като космическа сила, тъй като правителството на министър-председателя Нарендра Моди се стреми да стимулира инвестиции в частни космически изстрелвания и свързаните с тях сателитни бизнеси. ОЩЕ: Униние в Русия след фиаското с лунната мисия, водещ руски учен от тревоги влезе в болница