Американски учени обявиха, че разширяват търсенето на радио сигнали от извънземен разум в още 20 000 слънчеви системи, които досега бяха считани за безинтересни от гледна точка възможност за наличие на извънземни на тях, пише БГНЕС.
Нови данни накараха института SETI /"Search for Extraterrestrial Intelligence")/ /търсене на извънземен разум/ да разшири търсенето, включвайки тези хиляди червени джуджета, които са средно с няколко млрд. години по-стари от нашето Слънце. "По-старите слънчеви системи имат повече време да създават интелигентни видове", обяснява астрономът Сет Шостак, който работи в SETI.
В рамките на този двугодишен проект, учените трябва да изберат най-близките 20 000 слънчеви системи сред гравитиращите около 70 000 червени джуджета. За целта те ще използват обсерваторията "Allen Telescope Array" в Калифорния, състояща се от 42 антени, способни да проверяват едновременно по три звезди.
Ние ще проучваме слънчевите системи на няколко честоти между 1 и 10 гигахерца, обяснява астрономът Гари Харп от SETI. Близо половината от тези честотни ивици ще бъдат настроени на т. нар. "магически честоти" - т. е. свързани с основни математически константи. "Разумно е да се помисли, че извънземните, опитващи се да привлекат внимание, може да излъчват радиосигнали на тези специални честоти", добавя Харп.