Как се живее на Марс? На такъв експеримент се подложиха четирима души в САЩ - в симулационен център на НАСА в щата Тексас. След малко повече от година сега те се върнаха към нормалния живот.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Четиримата американци не са астронавти
В техния случай пътят обратно към Земята беше кратък: само едно почукване и една врата деляха Кели Ханстън, Рос Брокуел, Нейтън Джоунс и Анка Селариу от завръщането им у дома. Четиримата бяха посрещнати с аплодисменти от семействата си и от служители на НАСА, а радостта им можеше да се види в излъчване на живо - след 378 дни в специален симулационен терен в космическия център "Джонсън" в Хюстън, щата Тексас.
Още: Четвърти опит за Starship: SpaceX изстреля най-мощната си ракета (ВИДЕО)
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
След малко повече от година това е първият път, в който те отново виждат други хора. "Толкова е прекрасно просто да мога да ви поздравя" - това са първите думи на ръководителката на мисията Кели Ханстън. Подобно на другите трима участници в експеримента, тя не е обучена астронавтка, а биоложка, която доброволно се е включила в така наречената мисия "CHAPEA". Целта на тази мисия: да се установи доколко устойчив би бил човекът, ако му се наложи да живее на Марс.
Повече от година без дневна светлина
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Четиримата участници са имали през цялото време достатъчно работа: екипажът е отглеждал зеленчуци и е симулирал разходки на Марс, а изпращането на текстово съобщение понякога е било възможно само със закъснение от цели 22 минути.
Симулационната зона е била построена с помощта на 3D принтер - с площ от 160 квадратни метра, със спални помещения с размери около два на три метра, с нещо като дневна с телевизор, диван, бюра и медицински пункт. Четиримата доброволци не са виждали дневна светлина и не са усещали полъх на вятър в продължение на повече от година, но най-много са им липсвали семейството и приятелите. "Обичам ви чак до Марс и обратно", казва на съпругата си и трите си деца Нейтън Джоунс, който след мисията ще се върне към лекарската си професия.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Още: За колко време Марс обикаля Слънцето
Хиляди кандидати
Около 4000 души са кандидатствали за участие в мисията. От всички желаещи се е изисквало да са американски граждани на възраст между 30 и 55 години, да са здрави и мотивирани, да не пушат, да имат завършено висше образование в областта на науката и поне 1000 летателни часа.
Микробиоложката Анка Селариу споделя, че често са я питали защо е толкова обсебена от Марс и защо изобщо хората трябва да ходят там. "Защото това е възможно", гласи нейният отговор. Това е решителна стъпка, която жителите на Земята предприемат, за да проправят пътя към следващите векове, добавя Селариу.
Най-ранната дата, когато това ще бъде евентуално възможно, е след 2030 година. Преди това в Хюстън ще има още мисии: "CHAPEA 2" ще стартира през следващата година, а "CHAPEA 3" - през 2027. А точно между двете мисии, в края на 2026 година, НАСА иска отново да изпрати хора на Луната.
Още: Гравитация на Марс по-силна ли е от тази на Земята
Източник: Дойче веле
Марсоходът на НАСА следва пътя на древна буйна река