Четири огромни мехура в центъра на галактичен куп са открили астрономи от Болонския университет в Италия с помощта на рентгеновата обсерватория Chandra на НАСА. Тези загадъчни структури може да са предизвикани от активността на едновременно две свръхмасивни черни дупки, които се намират на близко разстояние помежду си. Това става ясно от препринт на статия на изследователите в сайта arXiv.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Изследователите провели наблюдения на галактичния куп RBS 797, който се намира на около 3,9 милиарда светлинни години от Земята. Те са открили две отделни двойки кухини, простиращи се от центъра на купа. Такива типове кухини са наблюдавани преди и в други галактични купове и астрономите смятат, че те се появяват в резултат на изхвърляне на релативистки струи (джетове) от двете страни на черни дупки.
Снимка: X-ray: NASA/CXC/Univ. of Bologna/F. Ubertosi; Optical: NASA/STScl/M.Calzadilla
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот
Материята в състава на джетовете „надува“ гигантски мехури в горещия газ около центъра на галактичния куп. RBS 797 е особен с това, че осите на двойките кухини се намират перпендикулярно една спрямо друга. Обяснението е в това, че RBS 797 съдържа двойка свръхмасивни черни дупки, които почти едновременно изхвърлят струи в перпендикулярни посоки. Това се потвърждава от резултатите от радионаблюдения, които са установили два точни радиоизточника, намиращи се на 250 светлинни години един от друг. Ако се потвърди, че те действително се явяват черни дупки, то те ще станат най-тясната двойка от откриваните досега.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Според алтернативно обяснение има само една черна дупка, чиито струи се въртят доста бързо. Данните от телескопа Chandra показват, че разликата във възрастта между двете двойки кухини е по-малко от 10 милиона години. Тази версия обаче изисква специални условия на околната среда или свойства на самата черна дупка.
Галактичните купове са най-големите структури във Вселената, задържани заедно от гравитацията. Те са смесица от стотици или дори хиляди отделни галактики, огромни количества горещ газ и невидима тъмна материя. Горещият газ, който прониква в клъстерите, е много по-голям от самите галактики и свети ярко в рентгеновия диапазон.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Снимка: NASA/CXC/Univ. of Bologna/F. Ubertosi