Богинята на раздора в покрайнините на Слънчевата система: какво откриха учените на Ерида

17 ноември 2023, 07:50 часа • 14555 | прочитания

Планетата джудже Ерида, която е сходна по размери с Плутон, дебне в далечните краища на Слънчевата система и остава загадка от откриването си през 2005 г., пише Reuters.

Още: Пикът на метеорния поток Лириди е днес, 22 април, ето в колко часа

Още: Учени откриха къде се крие "липсващата половина" от материята на Вселената

Факт е, че Плутон беше изследван от сондата New Horizons на НАСА по време на прелитане през 2015 г. Ерида е с 40% по-далече от Слънцето от Плутон и никога не е била посещавана от космически апарат.

Наскоро учените успяха да получат по-пълно разбиране на вътрешната структура на Ерида въз основа на нейното орбитално взаимодействие със спътника ѝ Дисномия.

Според изследователите Ерида има скалиста вътрешност, която се крие под ледената ѝ обвивка. Например Плутон също има скалиста вътрешност и лед отгоре, но планетата джудже също има подземен течен океан.

Още: Магнитна буря за вторник, 22 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитни бури през седмицата 21-27 април 2025 г. (ГРАФИКА)

ОЩЕ: Озадачаващи обекти, открити далеч отвъд Плутон, разкриват нова част от Слънчевата система

Сравнение между Ерида (долу вляво), Луната и Земята. Wyattmars / CC BY-SA 4.0

„Знаехме, че Ерида е по-скалиста от Плутон, но това, което не знаехме, е дали Ерида е отделила скалата от леда. Това означава, че Ерида се е нагорещила достатъчно в някакъв момент от историята си, за да се разтопи, което е позволило на каменистите породи да потънат към центъра на планетата джудже. Ледът не е неподвижен, а се движи бавно, задвижван от остатъчната топлина отвътре. Най-вероятно в Ерида няма подповърхностен океан“, казва планетологът от Калифорнийския университет в Санта Крус Франсис Нимо, водещ автор на публикуваното изследване в списание Science Advances.

Още: Магнитна буря за неделя, 20 април 2025: Прогноза от САЩ

Още: Магнитна буря за събота, 19 април 2025: Прогноза от САЩ

Диаметърът на Ерида е около 2326 км, което е малко по-малко от този на Плутон, който е 2370 км. Например диаметърът на Луната е около 3475 км. Отбелязва се също, че поради концентрацията на скали, които са по-плътни от леда, масата на Ерида с 25% превишава масата на Плутон.

„Вземете Плутон и добавете всеки отделен астероид в астероидния пояс и ще получите Ерида. Плутон е получил своя размер от лед, докато Ерида е предимно скала с малко лед на повърхността“, казва астрономът от Калифорнийския технологичен институт и съавтор на изследването Майк Браун, един от тримата учени, открили Ерида.

Наречена на древногръцката богиня на раздора, Ерида обикаля средно около 68 пъти по-далеч от Слънцето, отколкото Земята. На планетата джудже са ѝ необходими 557 години, за да завърши една обиколка около Слънцето. Плутон обикаля на средно разстояние около 39 пъти разстоянието на Земята от Слънцето.

Изследователите казват, че ако пристигнете в Ерида по обяд, то на планетата джудже ще цари здрач поради голямото разстояние от Слънцето. Тя би изглеждала не повече от ярка звезда в небето на планета джудже.

„На Ерида нашето Слънце може да бъде закрито с глава на карфица“, обяснява Браун.

ОЩЕ: Деветата планета в Слънчевата система е открита отдавна - тя и стотици други подобни планети

Ерида и Дисномия. NASA, ESA, and M. Brown (California Institute of Technology)

Дисномия, която е кръстена на митологичната дъщеря на Ерида, е с диаметър около 700 км и се състои предимно от лед.

„Точно като системата Земя – Луна, приливите и отливите на Ерида бавно отблъскват Дисномия и забавят въртенето на Ерида. Този процес е завършен: Ерида и Дисномия винаги представят едно и също лице пред другата – казва Нимо. – Луната винаги показва едно и също лице на Земята, но Земята не отвръща със същото.“

Ерида и Плутон се намират отвъд орбитата на Нептун – най-външната от осемте планети на нашата Слънчева система. Международният астрономически съюз признава пет планети джуджета – Церера, Хаумеа и Макемаке, в допълнение към Ерида и Плутон – въпреки че десетки други може да отговарят на изискванията. Ерида е най-масивната от тях. Новите открития запълват някои празнини относно Ерида.

„Това помага да поставим Ерида в контекста на цялата информация, която сме научили за Плутон, с неговите големи планини и гигантски ударен басейн, и ни припомня, че всяка от големите планети джуджета е уникална и трябва да бъдем предпазливи за твърде много изводи относно това, което знаем за Плутон", казва Браун.

ОЩЕ: Загадъчна като Плутон: Човечеството трябва да отиде до Планетата Х

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес