Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Белият дом прие стратегия за борба с астероидите

08 януари 2017, 12:54 часа • 2473 прочитания

Белият дом прие "Национална стратегия за близки до Земята обекти“ - документ, разработен от работната група на Междуведомствения център за откриване и смекчаване на въздействието на близки до Земята обекти (Damien), съобщи БГНЕС.

Още: Най-мистериозните космически открития за 2024 г.

Още: НАСА показа как нови звезди са се подредили във формата на коледно дърво (СНИМКА)

Стратегията има за цел „да се подобри готовността на нашата нация, за да се справи с опасността от близки до Земята небесни тела (NEO) чрез подобряване на интеграцията на съществуващите национални и международни активи и добавяне на важни възможности, които липсват в момента". Документът се основава на усилията на НАСА за по-добро откриване и проучване на такива тела, както и на неотдавнашните опити на Министерството на отбраната да се подготви при опасност от удар. Той е публикуван от Службата по наука и технологии във Вашингтон.

Има седем основни цели, залегнали в основата на усилията за подобряване на готовността за посрещане на астероидни атаки към планетата. Те включват разработване на възможности за пътна карта за информиране; проследяване и характеризиране; подобряване на способностите за наблюдение; актуализиране на съществуващите обсерватории с възможности за подобряване на оценките за характеризиране и други. Тяхната цел е подпомагане на сътрудничеството и федерално координиран подход за разработване на ефективни политики, практики и процедури за намаляване на уязвимостта на нацията.

В заключение в документа се отбелязва, че преминаващите около Земята небесните тела представляват „реална опасност и сложно предизвикателство“.

Още: Магнитни бури за седмицата 23-29 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес