Основна причина за марсианските прашни бури е сезонният енергиен дисбаланс в количеството слънчева енергия, погълната и освободена от Марс, са установили американски учени. Това откритие може да изиграе важна роля за разбирането на климата и атмосферата на съседната планета. Съответната статия на изследователите е публикувана в списанието PNAS.
Още: "Призрачни ездачи в небето“: Втори американски модул тръгва към Луната
Още: Плутон е уловил Харон с целувка
Въз основа на наблюдения, направени от редица мисии на НАСА на Марс, изследователите са съставили глобална картина на климата на Червената планета. Данните от Mars Global Surveyor, марсохода Curiosity и спускаемия апарат InSight са разкрили силни сезонни и дневни колебания в слънчевата енергия, получавана от Марс, включително периоди на глобални прашни бури.
Оказва се, че между сезоните на Марс съществува силен енергиен дисбаланс от 15,3%, което е много повече, отколкото на Земята (0,4%) или на Титан (2,9%). Установено е също, че по време на мощна прашна буря от 2001 г. слънчевата енергия, погълната от Марс, е намаляла с 22% през деня, но се е увеличила с 29% през нощта.
„Един от най-интересните изводи на изследването е, че излишната енергия, получена от Марс от Слънцето, може да е най-важният механизъм за възникването на прашни бури на тази планета“, казва водещият автор Елън Криси от Университета в Хюстън, Тексас, в съобщение на асоциацията Universities Space Research Association. Асоциацията за космически изследвания.
Още: Магнитни бури за седмицата 6 -12 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Най-доброто, което можете да видите на небето през 2025 г.
„Нашите резултати, подчертаващи връзката между прашните бури на Марс и сезонните енергийни дисбаланси, могат да дадат нова представа за възникването на прашни бури на тази планета и настоящите числени модели на марсианския климат следва сериозно да се преразгледат“, казва съавторът Херман Мартинес от Института за лунни и планетарни науки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индия изстреля в Космоса два спътника
Още: Магнитни бури за седмицата 30 декември 2024 до 5 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Резултатите от това изследване, в съчетание с нови числени модели, могат да подобрят сегашното разбиране за марсианския климат и атмосферната циркулация, което е изключително важно за бъдещи марсиански мисии, включително пилотирани. Те може също да посочат някои от причините за земните климатични проблеми.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Вулкани превърнали Венера в огнен ад, същото заплашва и Земята
Още: Ние самите сме извънземни
Още: На крачка от Слънцето: НАСА пренаписа историята (ВИДЕО)