Основна причина за марсианските прашни бури е сезонният енергиен дисбаланс в количеството слънчева енергия, погълната и освободена от Марс, са установили американски учени. Това откритие може да изиграе важна роля за разбирането на климата и атмосферата на съседната планета. Съответната статия на изследователите е публикувана в списанието PNAS.
Още: Земетресение в космическите изследвания: Две звезди ще се сблъскат
Още: Открит опасен астероид e по-голям от очакваното (ВИДЕО)
Въз основа на наблюдения, направени от редица мисии на НАСА на Марс, изследователите са съставили глобална картина на климата на Червената планета. Данните от Mars Global Surveyor, марсохода Curiosity и спускаемия апарат InSight са разкрили силни сезонни и дневни колебания в слънчевата енергия, получавана от Марс, включително периоди на глобални прашни бури.
Оказва се, че между сезоните на Марс съществува силен енергиен дисбаланс от 15,3%, което е много повече, отколкото на Земята (0,4%) или на Титан (2,9%). Установено е също, че по време на мощна прашна буря от 2001 г. слънчевата енергия, погълната от Марс, е намаляла с 22% през деня, но се е увеличила с 29% през нощта.
„Един от най-интересните изводи на изследването е, че излишната енергия, получена от Марс от Слънцето, може да е най-важният механизъм за възникването на прашни бури на тази планета“, казва водещият автор Елън Криси от Университета в Хюстън, Тексас, в съобщение на асоциацията Universities Space Research Association. Асоциацията за космически изследвания.
Още: Магнитна буря за четвъртък, 24 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Разпада се на прах: Планета изчезва заради висока температура
„Нашите резултати, подчертаващи връзката между прашните бури на Марс и сезонните енергийни дисбаланси, могат да дадат нова представа за възникването на прашни бури на тази планета и настоящите числени модели на марсианския климат следва сериозно да се преразгледат“, казва съавторът Херман Мартинес от Института за лунни и планетарни науки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Космическо "усмихнато лице": Кога ще се появи и как можем да го наблюдаваме
Резултатите от това изследване, в съчетание с нови числени модели, могат да подобрят сегашното разбиране за марсианския климат и атмосферната циркулация, което е изключително важно за бъдещи марсиански мисии, включително пилотирани. Те може също да посочат някои от причините за земните климатични проблеми.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Вулкани превърнали Венера в огнен ад, същото заплашва и Земята
Още: Пикът на метеорния поток Лириди е днес, 22 април, ето в колко часа
Още: Учени откриха къде се крие "липсващата половина" от материята на Вселената