Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Астрономи изчислиха умопомрачително количество извънземни сонди в Слънчевата система

30 октомври 2022, 07:50 часа • 7296 прочитания

Известният астрофизик Ави Льоб е изчислил, че из Слънчевата система може да летят квинтилиони обекти, подобни на междузвездния астероид Оумуамуа, който самият Льоб смята за кораб на извънземна цивилизация.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Преди пет години астрономите забелязаха малък, но изключително необичаен обект. Съдейки по неговата траектория и скорост, той е пристигнал при нас от междузвездното пространство, превръщайки се в първия известен астероид, който идва извън пределите на Слънчевата система.

В същото време харвардският астрофизик Ави Льоб, известен не само със значителните си научни постижения, но и с доста ексцентричните си възгледи, излезе със собствена оригинална хипотеза, наричайки 1I/Оумуамуа сонда на извънземна цивилизация.

В новата си работа Льоб развива тази идея, като оценява възможното количество подобни обекти в пространството на Слънчевата система. Неговата статия, написана в съавторство с Карсън Езел, е достъпна в отворената онлайн библиотека за препринт arXiv. След някои прости изчисления авторите са стигнали до зашеметяващата цифра от четири квинтилиона (милиард милиарда или 1018).

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Учените се опират на наличните и твърде оскъдни данни за наблюдения на междузвездни тела в Слънчевата система. Досега са открити само четири: освен Оумуамуа това са метеоритите CNEOS 2014-01-08 и CNEOS 2017-03-09, както и междузвездната комета 2I/Borisov. Всички те са били наблюдавани в продължение на осем години, между 2014 и 2022 г.

ОЩЕ: Нов скандал пламна около междузвездния обект Оумуамуа

След като взели предвид ограниченията на съществуващите инструменти за наблюдение, Льоб и Езел стигнали до извода, че общото такива тела в Галактиката може да наброяват около 40 децилиона (1033).

След това учените изчислили колко от тях може да прелетят през вътрешните региони на Слънчевата система, в пределите на обитаемата зона на нашата звезда. Така се нарича пространството, където температурата е достатъчно умерена, за да може на повърхността на небесните тела да съществува вода в течна форма, осигурявайки комфортни условия за развитието на живот в познатите ни форми. Това снижило числото до четири квинтилиона.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Авторите подчертават, че не става дума за колосална армада от извънземни сонди. Повечето от тези небесни тела може да са междузвездни комети или астероиди. Но известна част от това умопомрачително количество може да са космически кораби – или поне техни фрагменти.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Идентифицираха втори междузвезден обект, взривил се над Земята

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес