Китайската компания ByteDance заяви, че няма намерение да продава TikTok, след като САЩ прие закон, съгласно който приложението за видеа ще бъде забранено в страната, ако тя не се раздели с него, предава BBC.
Още: Австрийските компании в България са оптимисти за 2025 г.
„ByteDance няма никакви планове да продава TikTok“, написаха от компанията в официалния си профил в социалната мрежа Toutiao, която е нейна собственост. По-рано през седмицата от TikTok обявиха, че ще обжалват в съда този „неконституционен“ закон.
Изявлението на ByteDance идва след медийни публикации, че компанията разглежда опции за продажбата на TikTok без алгоритъма, който стои в основата на приложенето.
ОЩЕ: Директорът на ФБР: TikTok е проблем за националната сигурност на САЩ
Още: Тръмп изтегли САЩ от споразумението за глобалния корпоративен данък
Още: Всички мобилни оператори да останат без лиценз: Искане на председателя на КЗП
„Информацията в чуждестранни медии за продажбата на TikTok от страна на ByteDance не е вярна“, казва компанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кока-Кола ХБК е отличена с престижното международно признание Top Employer за 2025 г.
Още: Българското хорека изложение СИХРЕ 2025 ще се проведе от 18 до 21 февруари
Законът беше подписан от президента на САЩ Джо Байдън в сряда.
Снимка: Getty Images
Още: Руски съд глоби Google с близо 78 милиона долара
Затягащата се хватка на Пекин около частните компании породи опасения в САЩ и други западни държави, относно това колко голям контрол има Китайската комунистическа партия над ByteDance и с какви данни разполага.
TikTok многократно е отричала твърденията, че китайското правителство контролира ByteDance.
„Уверени сме и ще продължим да се борим за вашите права в съда“, заяви главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Цзъ Чу във видео, качено в платформата тази седмица. „Фактите и конституцията са на наша страна, бъдете сигурни, че няма да ходим никъде.“
Според TikTok, китайският основател на ByteDance притежава 20% от акциите, чрез контролен пакет в компанията. Около 60% от компанията са собственост на институционални инвеститори, в това число водещи щатски инвестиционни компании – Carlyle Group, General Atlantic и Susquehanna International Group.
Снимка: iStock
Останалите 20% са собственост на служителите на компамията света, а трима от петимата членове на борда на директорите на ByteDance са американци.
Китайското правителство също е определяло опасенията спрямо компанията като параноя и е предупреждавало, че забраната на TikTok „неизбежно ще се отрази и на САЩ“.
ОЩЕ: Закон в САЩ: Руски пари може да се харчат за Украйна, забрана за TikTok
Има ли заплаха от забрана?
Въпреки всичко, TikTok не е заплашена от непосредствена забрана в САЩ. Новият закон предоставя на ByteDance 9 месеца за продажба на бизнеса и още тримесечен гратисен период, преди да влезе в сила потенциална забрана.
Това означава, че крайният срок за продажба най-вероятно ще е някъде през 2025 г., след като победителят от президентските избори в САЩ през тази година вече е встъпил в длъжност.