"Считаме, че решението на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС)* от 1 юни 2023 г. е безпрецедентна намеса на български регулаторен орган в силно конкурентния пазар за достъп до пасивна инфраструктура, необходима за изграждане на телекомуникационни мрежи". Това пише Vivacom в свое официално становище.
Още: Отвори врати най-новият и най-модерен магазин на Техномаркет
Още: Когато банката срещне изкуството: iBank застава зад съвремените български художници
Ето какво още се казва в становището:
"В началото на 2023 г. Vivacom повиши цените за достъп до каналната си мрежа. Увеличението се основава на процента на инфлация и е приложено в съответствие с общите условия на Vivacom, както и с приложимото законодателство. Увеличението е напълно основателно. Това е първата промяна на цени за достъп от страна на Vivacom през последните 12 години, като индексацията е значително по-ниска от натрупания за този период процент на инфлация. Независимо от гореизложеното, КРС реши, че това увеличение е неоснователно. Ние категорично се противопоставяме на това решение и ще използваме всички налични правни средства, за да го оспорим.
Решението на КРС е незаконосъобразно. То води до ценова регулация, която съгласно законодателството на ЕС в областта на телекомуникациите не може да бъде наложена, без преди това да бъде извършен пазарен анализ и да бъде доказано, че съответният оператор притежава значително пазарно предимство.
Още: Русия иска от САЩ да отменят санкциите срещу най-голямата ѝ авиокомпания (ВИДЕО)
Още: Техномаркет Бургас се премести в Grand Plaza
Решението на КРС е дискриминационно. Регулаторът се е фокусирал единствено върху Vivacom и е пренебрегнал факта, че няколко конкурентни оператори начисляват по-високи цени за достъп, както и че другите участници на този пазар притежават повече от 50% от тази пасивна инфраструктура. Този дискриминационен подход поставя под съмнение независимостта на секторния регулатор и подкопава и без това ниското доверие на международните инвеститори в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българско вино намери място сред „златните“ розета на света
Още: Две големи имена в модата се обединяват: Prada официално купува Versace
Ако изпълнението на решението на КРС не бъде незабавно спряно от съда, то ще причини значителни икономически вреди на Vivacom и в същото време ще постави конкурентите на телекома в по-благоприятна пазарна позиция. Vivacom ще обжалва това решение и ще поиска от съда изпълнението му да бъде спряно. В противен случай, Vivacom ще претендира и за обезщетение от КРС за понесените вреди.
Призоваваме регулатора да оттегли това решение и да предотврати негативните последици, които то би причинило на икономиката и инвестиционната среда в страната".
* Съгласно решение 160 на КРС от 1 юни, 2023 година, което е постановено след жалба на 8 компании, включително и големите конкуренти на Vivacom в лицето на Yettel и A1, вдигането на цените за достъп до каналната мрежа на Vivacom е необосновано. Регулаторът посочва, че при всички представени от Vivacom становища по случая няма доказателство за реално увеличение на разходите, свързани с дейността за предоставяне на достъп и поддръжка на подземната канална мрежа. Жалващите се от вдигането на цените оператори твърдят, че не им е известно за последните 20 години Vivacom да е извършвала разширяване или модернизиране на подземната си канална мрежа, което да предизвика други значими разходи извън тези за поддържка. Ако изобщо има разходи по отношение на каналната мрежа на оператора, те са свързани единствено с поддръжката ѝ, но не и в размер, който да оправдае 25% поскъпване, е тяхното мнение. Отделно има спор, представен в описанието на решението, коя да е базата за изчисляване на нови цени спрямо инфлацията - дали от юни 2020 г. до октомври 2022 г. или от 30 септември, 2022 г. нататък.
Още: Самолети, пълни с iPhone, летят спешно от Индия до САЩ, за да преодолеят митата на Тръмп
Още: В Русия текат масови конфискации: Приятели на Путин си грабят компании, искали и "Домодедово"
Решението на регулатора подлежи на предварително изпълнение и може да бъде обжалвано в 3-дневен срок пред Административен съд София-град, а самото решение може да се оспорва в 14-дневен срок в същия съд.