TikTok обяви, че оспорва таксата на ЕС за прилагане на закон за модериране на съдържанието, ден след като собственикът на Facebook Meta обяви подобен ход. Приложението e в списъка на "големите" онлайн платформи, които трябва да спазват по-строги правила съгласно новия Закон за цифровите услуги, който цели контролиране на онлайн съдържанието, предаде DailyNews.
Още: Сътрудничеството между САЩ И ЕС от ключово значение за бъдещето на енергетиката и индустрията
Фирмите в списъка трябва да плащат такси на Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, за да финансират прилагането на DSA. Но TikTok заяви, че се противопоставя на начина, по който е изчислена таксата, въпреки че потвърди, че е платил дължимите пари миналата година.
„Ние не сме съгласни с таксата и обжалваме на редица основания, включително използването на погрешни оценки на трети страни за нашия месечен брой активни потребители като база за изчисляване на общата сума“, каза говорител на TikTok в изявление. Миналата година TikTok заяви, че има средно 125 милиона активни потребители месечно в ЕС.
Още: Негативни новини: Социалните мрежи са извод - да или не?
Още: Съдът окончателно позволи на собственика на Vivacom да купи "Булсатком"
Още: Безплатният курс “Основи на бизнеса” на Finance Academy стартира на 4 март
Основният закон за DSA принуждава платформите да направят повече за контрола на съдържанието онлайн и също така изисква от тях да предприемат по-големи действия за защита на онлайн купувачите от измами. Комисията каза, че компаниите в нейния списък с "много големи" платформи са платили дължимите такси до края на миналата година.
Как се изчислява таксата
Говорител на комисията казва, че таксата се изчислява „пропорционално на размера на услугата“, отразена от броя на потребителите в ЕС и не надвишава „общ таван (определен на 0,05 процента от годишния световен нетен доход) за всеки доставчик ". В сряда Meta заяви, че не е съгласна с методологията, използвана за изчисляване на таксите.
Още: Отиде си "Бащата на Nutella"
Още: Техномаркет стартира проект за дигитализация на ценовите етикети в своите магазини
DSA влезе в сила за най-големите компании миналата година и ще се прилага за всички фирми от 17 февруари 2024 г. ЕС също е изправен пред правни предизвикателства от онлайн търговците Amazon и Zalando, които не са съгласни с определянето им като „много големи“.
Още: ЕС разследва Meta и TikTok по нов закон за дигитално съдържание
Още: Кока-Кола ХБК е най-устойчивата компания за напитки в света според Dow Jones Best-in-Class
Още: Международно сътрудничество: „Главболгарстрой“ с ключови разговори в САЩ