Главболгарстрой участва в редица работни срещи с представители от двете страни на Атлантика, които се фокусираха върху възможностите за икономически растеж и иновации, както и бъдещето на енергетиката.
Засилване на съвместното сътрудничество и укрепване на отношенията между ЕС и САЩ, стратегически проучвания и възможности за икономически растеж и иновации и какво е бъдещето на енергетиката, индустрията и бизнеса от двете страни на Атлантическия океан.
Тези теми бяха на фокус по време на поредица стратегически работни срещи с представители на Конгреса и администрацията на САЩ, Членове на Европейския парламент, ръководствата на европейски и американски енергийни и технологични компании, секторни асоциации и др., които се проведоха на 17 февруари в Брюксел. В рамките на срещите бе организирана кръгла маса в Европейския парламент, на която бяха обсъдени и стратегически аспекти на енергийната политика и сигурност, която събра ключови политически и индустриални фигури от двете страни на Атлантика. Събитието бе домакинствано от Цветелина Пенкова, евродепутат, заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) в Европейския парламент и президент на Европейския енергиен форум (EEF), в партньорство с българския строителен холдинг „Главболгарстрой“.
Сред гостите от американска страна бяха конгресмен Лари Бушон, дългогодишен член на Камарата на представителите на САЩ и на Комисията по енергетика и търговия и Донна Шалала, бивш член на Камарата на представителите на САЩ, които представиха своето виждане за развитието на енергетиката в САЩ.
Дона Шалала подчерта, че ангажиментите към опазването на околната среда в САЩ получават двупартийна подкрепа и посочи, че ядрената енергия все повече се разглежда като ключов фактор за постигане на екологичните цели.
Бушон подчерта трансформацията на сектор „енергетика“ в САЩ, като акцентира на постепенния отказ от въглищата в полза на природния газ, което значително е намалило генерираните нива на въглеродни емисии. Той също така обърна специално внимание на новите законодателни инициативи в сферата на ядрената енергия, насочени към развитието на малки модулни ядрени реактори.
Пред индустрията стоят и важни инфраструктурни предизвикателства. Модернизацията на енергийните мрежи и внедряването на нови технологии са от съществено значение за повишаване на ефективността и сигурността на доставките. В контекста на последното трансатлантическото сътрудничество между Европа и САЩ играе решаваща роля.
Европейският пазар също търси балансирани решения, които съчетават икономическа ефективност и дългосрочно развитие. Общата цел между двете икономики остава намирането на екологично чисти и финансово достъпни енергийни източници, които да подкрепят конкурентоспособността на индустрията.
В рамките на кръглата маса в ЕП, Емил Ангелов, изпълнителен директор на ,,Главболгарстрой Холдинг“ подчерта значението на задълбочаването на трансатлантическото сътрудничество в областта на енергийната търговия и технологии и заяви, че продължаващият обмен между ЕС и САЩ е от решаващо значение за насърчаването на развитието ни.
По време на посещението в европейската столица се проведе и съвместна работна среща между представители на Главболгарстрой, Американската търговска камара в България, американските делегати и представители на ръководството на AmCham EU.
Представителите засегнаха въпроси, свързани с бизнес средата, енергетиката и регулаторните предизвикателства, в контекста на Европейския съюз и трансатлантическите отношения.
Водещите теми, които делегатите засегнаха бяха участието на бизнеса в диалога с европейските институции, ролята на ядрената енергетика, технологичния напредък в строителство и необходимостта от адаптиране на регулациите спрямо новите икономически реалности. Американските представители отбелязаха активните усилия на бизнеса в САЩ за намаляване на въглеродните емисии.
По време на дискусията Пламена Ненкова, заместник изпълнителен директор „Международни отношения и бизнес развитие“ на ,,Главболгарстрой Холдинг“ представи международното позициониране и участие на строителния холдинг в специализирани индустриални и енергийни стратегически дебати. Ненкова отбеляза усилията и фокуса на компанията върху работата по високотехнологични проекти, както и приноса на компанията за реализирането на голям брой стратегически инфраструктурни проекти, част от които имат значение към развитието на енергийната свързаност и пазарната интеграция.
По време на срещата бяха обсъдени възможностите за ключови инвестиции в България и ЕС, които да подпомогнат бизнес климата и конкурентоспособността на европейската икономика, като бе подчертано важността от внедряване на технологии в строителството.