Със 70% повече електроенергия произведе ВяЕЦ „Свети Никола“ през декември 2021 г. спрямо ноември 2021 г.

06 януари 2022, 11:31 часа • 6655 | прочитания

Със 70% повече електроенергия произведе вятърен парк „Свети Никола“ през декември 2021 година спрямо ноември 2021 година. Само за последния месец на предходната година 52-те вятърни турбини генерираха над 52 хиляди MWh, което е рекордно месечно производство от старта на търговската експлоатация на парка през 2010 г., а общото производство за миналата година достигна 338 хиляди MWh зелена електроенергия. Това количество се равнява средно на годишното потребление на 94 хиляди български домакинства – толкова колкото са домакинствата в градовете Добрич, Шумен и Разград. 

Още: Финална подготовка за скоростен старт на „Вертикалния газов коридор“

Още: NIS Petrol получи още 30 дни отсрочка за американските санкции

Със своите 156 MWh мощност вятърният парк представлява около 22% от общо инсталираните вятърни мощности в България. В края на миналата година ВяЕЦ „Свети Никола“ получи 64 милиона евро кредитна линия, осигурена от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и две търговски банки. Пакетът включва рефинансиране на оставащата експозиция по предишен заем и нов ангажимент от 16 милиона евро. Експлоатацията на вятърния парк „Свети Никола“ е важна стъпка по пътя на България за постигане на по-чисто енергийно бъдеще и увеличаване капацитета на страната в производството на възобновяема енергия.

ВяЕЦ „Св. Никола“ е в основата на създадената Интегрирана система за ранно предупреждение за защита на птиците, която е съобразена с европейските изисквания за опазване на дивите птици. Интегрираната система минимизира риска от сблъсък на птици с въртящите се части на вятърните генератори, чрез спиране на единични, групи турбини или цели вятърни централи, както и изпълнява мониторингова програма през рисковите периоди за видовете с консервационна значимост.

Още: Милиарди евро: Прогноза за загубите на германските автомобилни компании от митата на Тръмп

Още: ADOR е ресторантът на читателите според „Бакхус“

______________

За AES България

Още: "Голям мегдан за бъдещо сътрудничество": Шефът на Rheinmetall писа шестица на отбранителната ни индустрия (ВИДЕО)

Още: Tesla вече не е най-големият производител на електрически автомобили

AES е най-големият инвеститор в енергийния сектор в България. Компанията е собственик и оператор на най-новата и модерна топлоелектрическа централа в Югоизточна Европа – ТЕЦ AES Гълъбово и е мажоритарен собственик и оператор на най-големия в страната ветроенергиен парк – „Свети Никола”, край Каварна.

За да научите повече, посетете www.aesbulgaria.com. Последвайте AES България във Facebook: @AESBG и Youtube: AES Bulgaria.

Още: P&G обединява сили с водещи неправителствени организации в подкрепа на семейства в нужда

Още: Кока-Кола България подкрепи WWF България в масова доброволческа акция по почистване на р. Искър

За AES

Корпорацията AES (NYSE:AES) е световна енергийна компания, която ускорява бъдещето на енергията и е включена в списъка Fortune 500. Заедно с многото наши заинтересовани страни ние подобряваме живота като доставяме по-зелени, по-интелигенти енергийни решения, от които светът се нуждае. Нашият разнообразен глобален екип е отдаден на постоянното новаторство и на високите оперативни резултати, докато си сътрудничи с нашите клиенти за техния стратегически енергиен преход и докато продължава да отговаря на техните енергийни нужди днес.

За повече информация, посетете www.aes.com .

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Лазаров
Димитър Лазаров Отговорен редактор
Новините днес