Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Срив: "Газпром" е на загуба за пръв път от четвърт век

02 май 2024, 20:07 часа • 16893 прочитания

Нетна загуба от 629 млрд. рубли (6,9 млрд. долара) записа руският газов държавен монополист "Газпром" за 2023 година. Това е първата такава загуба за компанията от 1999 година насам – 24 години!

Още: United Group навлиза в производството на зелена енергия с първоначалната инвестиция от 120 млн. евро в България (СНИМКИ)

Още: Австрийските компании в България са оптимисти за 2025 г.

Според руската държавна информационна агенция "Интерфакс“, очакванията за 2023 година са били "Газпром" да има нетна печалба от 447 млрд. рубли. Вместо това и приходите намаляват ударно – 8,5 трилиона рубли спрямо 11,7 трилиона рубли през 2022 година. А през 2022 година компанията имаше нетна печалба от 1,2 трилиона рубли, припомня CNBC. Съответно, акциите на "Газпром" загубиха 4,4% на борсата в Москва – дори там, където Кремъл контролира всичко, предаде Financial Times.

Още: Британски съд нареди на "Газпром" да прекрати дела срещу "Уникредит"

Детайлите

Още: Тръмп изтегли САЩ от споразумението за глобалния корпоративен данък

Още: Всички мобилни оператори да останат без лиценз: Искане на председателя на КЗП

СНИМКА: Getty Images. Алексей Милер, главен изпълнителен директор на "Газпром" от 2001 година насам

Съгласно официална информация в отчета, 364 млрд. рубли загуба идват директно от продажбите на природен газ. Ясно е каква е причината за срива – загубата на европейския пазар, заради подпалената от издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин. Reuters изчислява, че вносът на руски природен газ от "Газпром" на Стария континент се е свил с 55,6% на годишна база, до само 28,3 млрд. кубични метра. Преди войната да започне, стойността му беше над 155 млрд. кубични метра.

От началото на войната в Украйна "Газпром" не е публикувала статистика за обемите си на износ. Но според Financial Times делът на руския газ в Европа е само 8% в момента, след като преди войната беше над 40%.

Интересното е, че "Газпром" има печалба от 4,1 трилиона рубли от износа на газов кондензат - основата на редица петролни продукти, включително нафта, което е 4,3% ръст на годишна база. Този пример как западните санкции не успяват да блокират печалбата от руски петрол и петролни продукти обаче е и пример как за "Газпром" и това не е достатъчно. "Загубата на европейския пазар за "Газпром" няма да се поправи без връщане на европейския пазар, няма да се поправи по никакъв друг начин", коментира Крейг Кенеди, бивш зам.-директор на Bank Of America, на фона на бълнувания за китайския пазар.

Още: Засилен интерес към участие и посещение от чужбина отчита туристическото изложение Ваканция&СПА Експо

Още: Руски съд глоби Google с близо 78 милиона долара

Друг интересен детайл - контролираната изцяло от Кремъл руска държавна информационна агенция ТАСС си спестява подробностите за резултатите на "Газпром" през 2023 година, но пише, че компанията е на печалба от 449 млрд. рубли през първото тримесечие на 2024 година спрямо загуба от 95 млрд. рубли за същия период на 2023 година. Печалбата идва главно заради увеличен износ за Китай - китайската икономика обаче диверсифицира сериозно енергийните си източници и не се обвързва дългосрочно само в една посока, а следи кога е изгодно за нея да черпи повече отнякъде.

Още: Гърция съди "Газпром" за високи цени

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес