Европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер постигна две големи победи, след като днес Съдът на Европейския съюз (СЕС) подкрепи наложените глоби от Европейската комисия на американските технологични гиганти Apple и Google, пише в свой анализ агенция Ройтерс.
Още: Австрийските компании в България са оптимисти за 2025 г.
Еврокомисията, която Вестагер представлява в областта на конкуренцията, предприе разследвания срещу данъчните споразумения между големите технологични компании и някои членки на ЕС, както и срещу опитите на компаниите да задушат по-малките си конкуренти на пазара. Днешните съдебни решения биха могли да насърчат наследника на Вестагер, чийто мандат като еврокомисар приключва през ноември, да предприеме сходна тактика, посочва агенцията.
Делото срещу Apple
Съдът се произнесе окончателно днес по дело, заведено от ЕК през 2016 г. срещу Apple, нареждащо на компанията да внесе 13 млрд. евро данъци, твърдейки, че американската компания не е платила дължимото в блока вследствие на предполагаема данъчна сделка с Ирландия. Компанията се е облагодетелствала от две ирландски данъчни постановления в продължение на повече от две десетилетия, които изкуствено са намалили данъчната тежест за Apple до 0,005 процента през 2014 г.
Още: Apple ще трябва да внесе милиарди евро данъци в Ирландия
Още: Тръмп изтегли САЩ от споразумението за глобалния корпоративен данък
Още: Всички мобилни оператори да останат без лиценз: Искане на председателя на КЗП
"Съдът дава окончателно решение по въпроса и потвърждава решението на Европейската комисия от 2016 г. - Ирландия е предоставила на Apple неправомерна помощ, която страната трябва да възстанови", обявиха съдиите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кока-Кола ХБК е отличена с престижното международно признание Top Employer за 2025 г.
Още: Българското хорека изложение СИХРЕ 2025 ще се проведе от 18 до 21 февруари
Според тях двете звена на Apple, регистрирани в Ирландия, са се ползвали от благоприятно данъчно третиране в сравнение с местните компании, плащащи данъци в Ирландия, които не могат да се възползват от такива предварителни решения на данъчните власти.
Apple, която твърди, че е платила 577 милиона долара данък, или 12,5 процента от печалбата си, генерирана в страната, в съответствие с данъчните закони през периода 2003-2014 г., заяви, че е разочарована от решението на Съда на Европейския съюз.
Още: Руски съд глоби Google с близо 78 милиона долара
"Европейската комисия се опитва да промени със задна дата правилата и да игнорира, че както се изисква от международното данъчно законодателство, нашите доходи вече са били обект на данъчно облагане в САЩ", каза представител на компанията.
Ирландия, чиито ниски данъчни ставки привлякоха големите технологични компании да създадат европейски централи на нейна територия, също оспори решението на ЕС, заявявайки, че нейното данъчно третиране на трансакциите, свързани с интелектуална собственост, е в съответствие с други страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Все пак страната сътрудничи в преразглеждането на глобалните правила за общ корпоративен данък и направи доскоро немислимото, като се отказа от ниските ставки на корпоративния данък от 12,5 процента.
Жалбата на Google
Съдът на Европейския съюз също така отхвърли жалбата на собственика на Google - Alphabet срещу глоба от 2,42 милиарда евро, наложена й от ЕК преди седем години. Тя е първата от три солидни глоби, наложени на компанията за различни антиконкурентни практики в ЕС.
Още: Съдът на Европейския съюз потвърди милиардна глоба за Google
"В светлината на характеристиките на пазара и конкретните обстоятелства по делото поведението на Google е дискриминационно и не попада в обхвата на конкуренцията по същество", постановиха съдиите.
Google изрази разочарование от решението на съда. "Това решение е свързано с много специфичен набор от факти. Направихме промени през 2017 г., за да се съобразим с решението на ЕК", каза говорител на компанията.
Комисията глоби най-популярната интернет търсачка в света през 2017 г., тъй като е използвала нейната собствена услуга за сравняване на цените при пазаруване - Google Shopping, за да спечели нечестно предимство пред по-малките си европейски конкуренти.
Антимонополните глоби, наложени на Google в ЕС общо достигат 8,25 милиарда евро през последното десетилетие.