Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Meta предлага да понижи почти наполовина таксата за Facebook и Instagram в Европа

20 март 2024, 11:41 часа • 1639 прочитания

Meta Platforms е предложила да намали почти наполовина месечната си абонаментна такса за Facebook и Instagram от 9,99 евро на 5,99 евро в Европа, твърди старши директор на Meta, цитиран от Reuters. Ходът цели да отговори на опасенията на поверителността и антимонополните регулатори.

Намаляването на цената следва нарастващите критики от страна на активисти за поверителност и потребителски групи относно абонаментната услуга без реклами на Meta в Европа, която според критиците изисква потребителите да плащат такса, за да гарантират поверителността си.

Meta пусна услугата през ноември, за да се съобрази със Закона за цифровитте пазари (DMA), който ограничава способността ѝ да персонализира реклами за потребители без тяхното съгласие, което вреди на основния ѝ източник на приходи.

ОЩЕ: Наша съседка с действия срещу Meta заради обмена на данни между Instagram и Threads

Компанията каза, че моделът на таксите се стреми да постигне баланс между влизащите в конфликт изисквания на законите за поверителност на ЕС и DMA.

Снимка: iStock

„От известно време искахме да ускорим този процес, защото трябва да постигнем стабилност... така че предложихме да намалим цената от 9,99 на 5,99 за един акаунт и 4 евро за всички допълнителни акаунти“, коментира адвокатът на Meta Тим Ламб по време на изслушване в ЕК.

„Това е най-ниската част на диапазона, който всеки разумен човек трябва да плаща за услуги с такова качество. И аз мисля, че това е сериозна оферта. Регулаторната несигурност в момента е налице и трябва бързо да се уталожи.“, добавя Ламб.

ОЩЕ: Facebook и Instagram ще отбелязват кои изображения са направени от AI

Австрийският активист за поверителност Макс Шремс отбелязва, че проблемът не се крие в таксата.

„От всички изследвания знае, че дори и такса от само 1,99 евро или по-малко води до промяна в съгласието от 3-10%, които наистина искат реклами, до 99,9%, които още кликват върху „да“. GDPR изисква съгласието да бъде „свободно дадено“, коментира той, визирайки законодателството на ЕС за поверителността.

Снимка: iStock

„В действителност не става въпрос за количеството пари – става дума за подхода „плащане или ОК“ като цяло. Общата цел на „плащане или ОК“ е да накара потребителите да кликнат върху ОК, дори това да не е тяхния свободен и истински избор. Не смятаме, че обикновената промяна на сумата прави този подход законен“, допълва той.

В рамките на целодневното изслушване на потребителите на Meta и на трети страни ще бъде възможността да потърсят яснота за това как компанията спазва DMA.

ОЩЕ: Meta с нови ограничения за тийнейджъри във Facebook и Instagram

Meta обяви предложението си за намаление на цената пред регулаторите по-рано тази година, а сега преговаря с органите за защита на данните, по-специално с ирландския надзорен орган.

Потребителите, които се съгласят да бъдат проследявани, получават безплатна услуга, финансирана от приходи от реклама.

Компаниите рискуват да бъдат глобени от до 10% от годишния си глобален оборот за нарушения на DMA.

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес