Руският енергиен гигант "Лукойл" обмисля да продаде активите си в България – това става ясно от официално съобщение на сайта на "Лукойл Нефтохим".
Още: Заради митата DHL спира пратки за потребители в САЩ
Още: Втори съдебен удар за Google - очертава се трус за рекламата онлайн
Преразглеждане на стратегията
Според съобщението, "Лукойл" вече е наел международни консултанти и заедно с тях ще се анализира какво да се прави. Използваното словосъчетание е "различни опции".
Защо се прави това – заради "приемането от страна на държавните органи на България на дискриминационни закони и други несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията".
Не се уточнява кои точно са тези "решения" - но е факт, че имаше сериозни политически сътресения заради дерогацията за руския петрол: Парламентът реши спора за дерогацията - няма да се прекратява веднага. Отделно, концесията за "Росенец" беше спряна още през лятото: Депутатите върнаха контрола на държавата в "Росенец"
Още: Tales of The Macallan Volume II – история в бутилка, достойна за колекционери
Още: 5 млрд. долара обезщетение за Украйна: Под съдебна принуда Русия почва да плаща
Колкото до евентуалната продажба на бургаската рафинерия, депутатът от ПП-ДБ Владислав Панев посочи, че тя е свързана с изтичането на дерогацията за руския петрол. "Не мисля, че е здравословно и не мисля, че ще се случи български физически лица да купят "Лукойл Нефтохим" - това е прекалено едра хапка", коментира той преди време пред БНТ.
Инвестиции
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ракети с барут: Борисов хвърли инвестиционна бомба за военната ни промишленост (ВИДЕО)
Още: Тръмп има пръст в това: Борисов обясни защо няма да продадем реакторите на АЕЦ "Белене" (ВИДЕО)
Де факто руската компания твърди, че за 20 години е вложила над 3,4 млрд. долара в рафинерията в Бургас. Не казва обаче колко е спечелила от бизнеса си в България, поне в това прессъобщение. Изчислява създадената верига от бензиностанции на общо 220, имало и създадени 9 нефтобази, както и предприятия за бункероване на кораби и въздухоплавателни средства.
ОЩЕ: Продажбата на "Лукойл Нефтохим" – кога?
Още: Ново начало за "Газпром": Газът носи трилион рубли загуба, ще правим перални и хладилници