След разрешение на руското правителство газовият гигант „Газпром“ купува дела на Shell от 27,5% в проекъа „Сахалин-2“. Решението е публикувано в правния портал на Русия, а определената цена е 98,4 млрд. рубли (или около 1 млрд. долара), предава Reuters,
Още: Австрийските компании в България са оптимисти за 2025 г.
Правителството също официално анулира заповедта си отпреди година за продажбата на дела на конкурента на „Газпром“, "Новатэк", без обяснение.
„Не беше посочена причина за тази промяна на купувачите, но някои коментатори спекулираха, че Новатек може да е оценил правния риск като твърде висок“, според базираната в Москва брокерска компания BCS.
През ноември САЩ наложиха нови санкции срещу Москва, включително срещу ръководения от Новатек проект Arctic LNG 2, заради войната в Украйна.
Още: Тръмп изтегли САЩ от споразумението за глобалния корпоративен данък
Още: Всички мобилни оператори да останат без лиценз: Искане на председателя на КЗП
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кока-Кола ХБК е отличена с престижното международно признание Top Employer за 2025 г.
Още: Българското хорека изложение СИХРЕ 2025 ще се проведе от 18 до 21 февруари
Снимка: iStock
Проектът Сахалин е изцяло собственост на „Газпром“, показват документите на компанията.
„Не можем да коментираме въпроси, свързани с процеса на декрет на руското федерално правителство. Shell си запазва всичките си законни права, свързани с неговия дял от 27,5% (минус 1 акция) в Sakhalin Energy Investment Company Ltd (SEIC). Нямаме повече коментари“, казва Shell в изявление по мейл.
Още: Руски съд глоби Google с близо 78 милиона долара
„Газпром“ притежава 50% от Sakhalin Energy, разположена в южния край на тихоокеанския руски остров Сахалин. Други акционери са японските компании Mitsui (12,5%) и Mitsubishi (10%).
ОЩЕ: Китайски товарен кораб потъна край руския остров Сахалин (СНИМКИ)
След началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Shell заяви, че ще се откаже от проекта.
Компанията регистрира обезценка от 1,6 млрд. долара, свързана с руския LNG проект през първото тримесечие на 2022 г.
Снимка: iStock
Източници на Reuters коментират, че Shell е предпочела да се изтегли от Русия изцяло, водена от опасения, че Москва може да изземе западни активи в отговор на санкциите, налагани за войната в Украйна. Официално от компаниите не отговарят на запитванията за коментар, допълва агенцията.
През юни 2022 г. операторската компания „Сахалин-2“ беше преобразувана в руско дружество с президентски указ. Тогава Shell, както и Mitsui и Mitsubishi бяха помолени да кандидатстват за запазване на дяловете си, ако искат.
ОЩЕ: Shell затваря бензиностанциите си в Русия
Москва покани фирми, заинтересовани от придобиването на дела на Shell – както и Exxon Mobil изоставен дял в сестринския проект Sakahlin-1 – да подадат заявления до правителството.
През 2022 г. делът на Сахалин се оценява на около 3% от световните доставки на LNG. Пазарите му са основно Япония, Южна Корея, Китай, Индия. Износът на природен газ не е под санкции, но много държави в ЕС предпочитат да намалят зависимостта си от руския природен газ. През миналата година производството на втечнен природен газ от проекта намаля до 10 млн. тона, спрямо 11,5 млн. тона през 2022 г.