Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доган е аут: Потъва ли ТЕЦ Варна с парите?

29 септември 2024, 22:00 часа • 78451 прочитания

Над 32 лн. лева. загуба за 2023 година има ТЕЦ Варна съгласно годишния финансов отчет на дружеството за 2023 година.

Още: United Group навлиза в производството на зелена енергия с първоначалната инвестиция от 120 млн. евро в България (СНИМКИ)

Още: Австрийските компании в България са оптимисти за 2025 г.

ТЕЦ-ът стана известен като собственост на Ахмед Доган, но от 2024 година това се промени и контролът по документи е в ръцете на Данаил Папазов, бившия икономически министър от правителството на Пламен Орешарски. Финансовите последствия за ТЕЦ-а от 2023 година обаче са факт и докато Доган още беше част от компанията.

Още: Махнаха Доган от борда на "ТЕЦ Варна"

Дружеството отчита и 118 млн. лв. непогасени задължения, сред които за въглеродни емисии (59,7 млн. лв.) и задължения към доставчици (54,7 млн. лв.), посочва разследващият сайт Bird.bg на база годишния отчет на ТЕЦ-а за 2023 година.

Още: Тръмп изтегли САЩ от споразумението за глобалния корпоративен данък

Още: Всички мобилни оператори да останат без лиценз: Искане на председателя на КЗП

ТЕЦ Варна има дълг от около 40 млн. лева с лихвите към държавната "Булгаргаз", която го разсрочи: "Булгаргаз" е разсрочил дълга за милиони на ТЕЦ-а на Доган

Крушката си има опашка

Същевременно, за 2022 година ТЕЦ Варна отчита почти 46,5 млн. лева приходи само от търговия с ток (производствена дейност), от които малко над 45,5 млн. са от продажба на ток на свободния пазар т.е. през Българската енергийна борса. Иначе приходите са над 197 млн. лева - за разлика от 2023 година, когато са малко над 43 млн. лева. Оперативната печалба за 2022 година е малко над 17,2 млн. лева. Към 31 декември, 2022 година дружеството има малко над 8,8 млн. лева непогасена главница от банков заем от 22 млн. лева. Има и още един банков заем, от 10 млн. лева, като непогасената главница по него тогава е била 9,1 млн. лева. Първият заем трябва да бъде погасен до февруари, 2025 година, а вторият - до декември, 2028 година.

Отделно в годишния финансов отчет за 2022 година са посочени и два заема от общо 30 млн. лева, които са цедирани - най-вероятно говорим за тази история: Гайтански и Доган, Доган и Гайтански: По следите могат да вървят само държавни органи

Още: Засилен интерес към участие и посещение от чужбина отчита туристическото изложение Ваканция&СПА Експо

Още: Руски съд глоби Google с близо 78 милиона долара

Освен това - през 2022 година ТЕЦ Варна е имал задължения към доставчици от почти 67,5 млн. лева. А в одита на годишния финансов отчет за 2022 година е посочено, че независимо от оперативната печалба от над 17 млн. лева, пасивите му превишават активите с 83,5 млн. лева. "Тези обстоятелства, както и евентуалните икономически последици от конфликта в Украйна, са индикатор, че е налице значителна несигурност, която би могла да породи съществени съмнения относно способността на дружеството да продължи да функционира като действащо предприятие", пише в одита, който е част от годишния финансов отчет на ТЕЦ Варна в Търговския регистър.

Още: Доган оставя Данаил Папазов начело на ТЕЦ Варна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес