Съд в Париж уважи решението на арбитражна инстанция в Хага и постанови изпълнението му на френска територия - а то е, че украинският държавен газов оператор "Нафтогаз" трябва да получи обезщетение от 5 млрд. долара, защото Русия му е конфискувала незаконно активи в Крим, след като нелегално Руската федерация анексира полуострова. За решението съобщи "Нафтогаз" на официалния си сайт.
Съгласно пояснението, решението на съда в Париж означава, че "Нафтогаз" може да почне да събира обезщетението от конфискувани във Франция руски активи. Украинската газова компания вече се е задействала, като е на практика запорирала руски активи за над 120 млн. евро във Франция. "Нафтогаз" казва и, че работи по подобен начин в Обединеното кралство и Финландия, за да може да събере пълната компенсация.
Още: Заради иск от Украйна: Финландия конфискува руска държавна собственост
Предистория
През октомври 2016 г. "Нафтогаз" започна арбитражно производство срещу Русия, изисквайки обезщетение за незаконното изземване от страна на Москва на активи на групата - в нарушение на двустранното споразумение за защита на инвестициите между Украйна и Русия. "Нафтогаз" беше водещ участник на пазара на природен газ в Крим, като извършваше дейности по проучване, производство, транспортиране, съхранение, преработка и дистрибуция на газ. Списъкът на активите включва специални разрешения за ползване на находища, оборудване и инфраструктура, права за експлоатация на тръбопроводи и газови хранилища, дялове в собствеността върху газопроводи и над 675 милиона кубически метра газ в подземни хранилища.
На 12 април 2023 г. трибунал, съставен от съдия Иън Бини, д-р Чарлз Понсет и д-р Мая Станивукович, сформиран под егидата на Постоянния арбитражен съд в Хага, нареди на Русия да плати на "Нафтогаз" над 5 милиарда долара за нарушение на договора. Тази сума за плащане, за която вече има окончателно арбитражно решение, остава най-голямата сред всички искове на инвеститори, подадени от украински компании във връзка с незаконните действия на Русия в Крим.
Първоначално Русия отказа да участва в делото, но по-късно промени позицията си и активно участва в етапа на разглеждане на въпроса за обезщетението.
Наскоро Върховният съд на Кралство Нидерландия отхвърли касационната жалба на Руската федерация за отмяна на частичното решение на арбитража в Хага относно юрисдикцията и основателността. Въпреки арбитражното решение и решението на Върховния съд на Холандия, Русия отказва да плати на Нафтогаз присъдената сума. Затова "Нафтогаз" инициира кампания за събиране на парите в международен аспект. Основната цел е да се гарантира изпълнението на арбитражното решение в юрисдикции, където Русия има активи.
Източник: Нафтогаз