Знаете ли, че в женската полова система живеят трилиони микроби – предимно бактерии, малко гъбички и вируси. Съществуват и микроорганизми, които в малки количества не създават проблеми, но ако те се увеличат, се стига до инфекции и усложнения с различна локализация.
Още: Историята на Мартин Кожуклиев - първият българин с две изкуствени сърца
Още: Проф. Каяхан Улуч за борбата с невромускулните заболявания
Съвременното понятие за цялата тази съвкупност от микроорганизми е „микробиота“, което замества по-старото и по-известно наименование „микрофлора“.
В следващите минути в „Club здраве“ водещата Радина Василева разговаря с началника на Лабораторията по микробиология в „Александровска“ болница д-р Александър Колевски за това каква е разликата между конвенционалното изследване и изследването на гениталния микробиом, за това как вторият може да подскаже за евентуалното наличие и на други заболявания, както и за значимостта на полово-предаваните болести - един от бичовете на съвременния сексуално активен човек.
Д-р Колевски даде за пример ролята на изследването на гениталния микробиом по отношение на едно от често срещаните състояния при дамите – т. нар. дисбактериоза - състояние, при което се променя състава на микроорганизмите и полезните бактерии стават по-малко, а вредните – повече. „Бактериите при едно генетично изследване се идентифицират и по вид и благдарение на това се предприема терапия спрямо това кой от видовете анаеробни микроорганизми е в най-голямо количество. Има такива, които са резистентни на конвенционалната терапия, която обикновено се изписва за дисбактериоза. В нормалното изследване са изписва само „наблюдават се анаероби“ и се изписват медикаменти, които могат да не са ефективни към дадените микроорганизми. С генетичното изследване това се избягва. С нашите препоръки за терапия се отива при гинеколога и обикновено той се съобразява с тях“, отбелязва специалистът на „Александровска“ болница.
Още: Как да подсилим имунитета на подрастващите за грипния сезон
Още: Д-р Неутов: Мини инвазивната кардиохирургия е като да сглобяваш корабче в бутилка от матово стъкло
Препоръката на д-р Коевски е ако при един от двамата партньори се установи проблем, то и двамата да се изследват – „Хубаво е и двамата да си направят изследване по простата причина, че в около 20% от случаите мъжът е здрав преносител на даден микроорганизъм и става пинг-понг ефект“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какво още споделя днешният гост на предаването „Club здраве“ вижте тук:
Още: Основни причини за кариеси в много ранна детска възраст (ВИДЕО)
Още: Съвети за справяне с ниското кръвно