Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради глобалното затопляне: Белите мечки са атакувани от рядко срещани инфекции

29 октомври 2024, 10:43 часа • 1135 прочитания

Климатичните промени и най-вече повишаването на глобалните температури водят до все повече отрицателни процеси за всички обитатели на планетата ни.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Ново проучване

Ново проучване, публикувано в PLOS One установи, че със затоплянето на Арктика полярните мечки са изложени на повишен риск от заразяване с вируси, бактерии и паразити, с които е било по-малко вероятно да се сблъскат само преди 30 години. То дава представа за това как заболяванията на белите мечки могат да бъдат свързани с намаляването на количеството арктически лед, съобщава ВВС.

Още: Белите мечки ядат ли пингвини?

Тестове

Учените са изследвали кръвни тестове от мечки в Чукотско море - между Аляска и Русия. Те са анализирали проби, събрани между 1987 и 1994 г., а след това са събрали нови три десетилетия по-късно - между 2008 и 2017 г., предаде БГНЕС.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Признаци на инфекция

Изследователите установили, че значително по-късните кръвни тестове показват признаци на инфекция с един от петте вируса, бактерии или паразити.

Още: Ледено убежище ще спасява арктическия живот?

Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)

Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени

Снимка: iStock

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

От кръвните проби е трудно да се определи как тези вируси и бактерии са повлияли на здравето на мечките, но специалистът по дива природа Карин Роде от Геологическата служба на САЩ смята, че това е показателно за промените в цялата арктическа екосистема.

Изследователите изследват кръвта на мечките за пет различни патогена - вируси, бактерии или паразити, които се свързват предимно със сухоземни животни, но преди това са били докладвани при животни, обитаващи морето, включително видовете, които полярните мечки ловуват.

Още: Учени: Полярните мечки ще изчезнат до края на века

Три десетилетия

Според Роде проучването обхваща три десетилетия, „в местообитанието на тази популация от бели мечки количеството на леда е намаляло значително, а използването на земята се е увеличило“.

„Затова искахме да видим дали въздействието на тези патогени - особено на някои от патогените, които според нас се срещат предимно на сушата - се е променило“, казва тя.

Токсоплазмоза и неоспороза

Още: Бели мечки търсят храна в боклукчийски камион в Арктика (ВИДЕО)

Патогените са общото наименование на причинителите на болести, независимо от тяхното естество. Сред петте патогена, които са станали по-често срещани при белите мечки, са два паразита, които причиняват токсоплазмоза и неоспороза, два вида бактерии, които причиняват заешка треска и бруцелоза, и вирус, който причинява кучешка тения.

„Мечките по принцип са доста устойчиви на болести. Обикновено те не засягат числеността на мечките, но мисля, че това само подчертава, че ситуацията в Арктика се променя“, обяснява д-р Роде.

Белите мечки

В света са останали около 26 000 бели мечки, повечето от които са в Канада. Популации има и в САЩ, Русия, Гренландия и Норвегия.

Още: Глобалното затопляне застрашава белите мечки

Снимка: Pexels

Международният съюз за защита на природата е включил полярните мечки в списъка на застрашените видове, а изменението на климата се счита за ключов фактор за намаляването им.

Интересни факти

Още: Село в Чукотка обсадено от бели мечки(ВИДЕО)

Възрастните мъжки екземпляри достигат до 3 метра дължина и могат да тежат около 600 кг.

Полярните мечки могат да изядат до 45 кг подкожни мазнини наведнъж.

Те имат добре развито обоняние и могат да усетят плячка на разстояние до 16 км.

Те са добри плувци и са били забелязвани на разстояние до 100 км от брега. Могат да плуват със скорост от около 10 км/ч, което се дължи отчасти на факта, че лапите им са леко покрити с паяжини.

Още: Агресивни бели мечки превзеха селище на северен руски архипелаг

В САЩ белите мечки са класифицирани като застрашен вид; учените смятат, че най-голямата заплаха за тяхното бъдеще е продължаващата загуба на местообитанието им - арктическия лед, от който ловуват плячката си.

Повече време на сушата

Предишни проучвания, при които са използвани камери с нашийници на мечки, показват, че с изчезването на арктическия лед те прекарват все повече време на сушата и изпитват недостиг на калории.

Д-р Роде обяснява, че белите мечки са на върха на хранителната верига: „Нашето проучване показа, че те са изложени на някои патогени главно чрез плячката си. Така че това, което видяхме в промените в излагането на патогени при белите мечки, е показателно за промените, които преживяват и други видове.“

Още: Глобалното затопляне влияе зле на пениса на бялата мечка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес