Учените най-накрая намериха обяснение за мистериозното увеличение на метан в атмосферата през 2020 г., предаде АФП, цитирано от БТА.
Причините за това са по-влажните и по-топли условия в някои региони, но също така и намаляването на емисиите на замърсяващ газ, става ясно от ново проучване. Изследователите бяха изненадани от рязкото увеличение на концентрацията на метан в атмосферата през 2020 г., въпреки въведените ограничения заради пандемията от COVID-19.
ОЩЕ: Изменението на климата може да струва милиарди на пенсионните фондове в ЕС
Забавянето на икономическата активност всъщност доведе до спад в отделяния от индустрията метан. Първият фактор са по-ниските нива през 2020 г. на хидроксилни радикали - основният отговорник за намаляването на метана в атмосферата.
Вторият фактор е свързан с увеличаването на естествените емисии на метан от влажните зони. Микроорганизмите в блатата или торфищата произвеждат този газ. През 2020 г. по-влажните и по-топли условия в северните високи географски ширини и в тропиците в северното полукълбо са причина за по-високото ниво на метан, е мнението на специалистите.
ОЩЕ: ООН създава система за ранно предупреждение при климатични катастрофи
Метанът е обект на особено внимание в борбата срещу климатичните промени, тъй като дори и ако има продължителност на живота в атмосферата много по-кратка, около десет години, от въглеродния диоксид, неговата затопляща сила е много по-висока: 28 пъти повече за 100 години. Той е отговорен за около една трета от глобалното затопляне след индустриалната революция. 60% с неговите емисии са свързани с човешката дейност, като промишленост с изкопаеми горива, селско стопанство, добитък, отпадъци. Останалото идва от влажните зони, отбелязват още от АФП.