Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени вещаят многометрово повишаване на морското равнище

23 декември 2021, 09:27 часа • 14982 прочитания

Топенето на антарктическия леден щит при днешните тенденции на глобално затопляне може да доведе до повишаването на морското равнище с повече от пет метра към 3000 година. До такъв извод са стигнали японски учени, съобщава РИА Новости. Прогнозите до края на текущото столетие са скромни – от нула до тридесет сантиметра. Резултатите от изследването са публикувани в изданието Journal of Glaciology.

Един от признаците на последствията от глобалното затопляне е повишаването на нивото на Световния океан поради топенето и отстъпването на ледените щитове и ледниците на Земята. Изследователи от Университета в Хокайдо, Токийския университет и Японската агенция по морски науки и технологии на Земят са изучили дългосрочната перспектива за топенето на антарктическия леден щит в условията на глобално затопляне.

Тяхното изследване е станало част от международната инициатива по взаимно сравнение на моделите последно поколение за оценка на въздействието на глобалното затопляне на ледените щитове на Антарктида и Гренландия (ISMIP6), стартирало по време на подготовката на Шестия доклад за оценка на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC).

Авторите са използвали модела на ледената покривка SICOPOLIS (SImulation COde for POLythermal Ice Sheets - симулационен код за ПОЛИтермални ледени покривки). Като цяло инициативата ISMIP6 разглежда четиринадесет сценария за безмилостно затопляне и три варианта за намаляване на емисиите. За да се направи сравнение, за всички модели се приемат едни и същи начални условия. Също така условно се предполага, че след 2100 г. глобалните климатични параметри ще станат неизменни.

Учените са анализирали сценарии на общото изменение на масата на ледената покривка на целия Антарктически континент и в отделните му региони, като са взели предвид различни фактори за периода до 3000 година.

Резултатите от моделирането показали, че при неотслабващо затопляне приносът на ледената покривка на Антарктида за повишаване на морското равнище до 2100 г. може да достигне тридесет сантиметра, а до края на хилядолетието - 5,4 метра. При съкращаване на емисиите на парникови газове тези цифри, според изследователите, ще бъдат съответно 3 сантиметра и 0,32 метра.

„Нашето проучване ясно демонстрира, че влиянието на изменението на климата върху ледената покривка на Антарктида се простира далеч отвъд XXI век и най-сериозните въздействия, под формата на многометров принос в повишаване на морското равнище, вероятно, ще се проявят много по-късно“, се казва в прессъобщение на Университета в Хокайдо.

Изследователите смятат, че основният рисков фактор е възможността за срутване в морето на ледения щит на Западна Антарктида, която лежи върху фундамент, разположен значително под морското равнище.

В бъдеще авторите планират да продължат работата по моделиране на ледената покривка в Антарктида и други региони на Земята въз основа на реалистични климатични сценарии.

 

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес