Учени откриха начин да спасят носорозите от изчезване

09 ноември 2019, 15:23 часа • 11272 | прочитания

Група учени създадоха изкуствена имитация на рог от носорог с цел борба срещу нелегалната търговия и избиването на животните от бракониери, съобщава списание „Nature”.

Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?

Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне

Над изследването са работили учени от университетите в Оксфорд и Фудан (Китай).

В доклада си те пишат, че предлагат икономическа замяна на рога от носорог, направен от космите на опашката на най-близкия му родственик – домашния кон, предаде БГНЕС.

За „слепването” на космите учените са използвали органичен пълнител на базата на копринения протеин.

Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден

Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни

В изследването се подчертава, че рогът на носорога не е рог в традиционния смисъл, подобно на рогата на кравата или роговите образувания като копитата. В същото време те имат някои общи особености. В действителност рогът на носорога е топка от плътно прилепнали и залепени един за друг косми.

Документът отбелязва, че ако на получената структура бъде придадена съответната форма и се полира, получените рога ще приличат в много отношения на оригинала. Оптичната и растерната микроскопия показат външно сходство на имитацията с истински рога, както и сходство на тяхната вътрешна структура. Термичният анализ установи също, че копието и истинския рог имат еднаква термична стабилност. Проведени са и механични изпитания, които потвърждават, че изкуствените рога имат същите механични свойства като оригинала.

Учените се надяват, че изобретението ще помогне популацията на носорозите да бъде спасена от набезите на бракониерите. Те предполагат, че заместителите ще попаднат бързо на черния пазар заради ниската цена и тежките наказания за бракониерство. Търговците ще предпочитат да купуват имитации и да не търсят услугите на нелегални ловци.

Притежанието на предмети от слонова кост, рога от носорог или кожа от панголин – изчезващ вид „брониран” мравояд, някога широко разпространен в Югоизточна Азия и Южна Африка, се е превърнало в символ на престиж сред висшето общество в редица азиатски държави, включително Китай, Корея и Виетнам.

Още: За 5 дни ще се излеят дъждове като за 4 месеца: Предстоят исторически наводнения

Още: Оста на въртене на Земята може да се измести до края на века

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес