Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп в Белия дом - лоша новина за климата, смятат експерти

07 ноември 2024, 18:03 часа • 521 прочитания

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом ще има изключително негативен ефект върху действията, свързани с изменението на климата в краткосрочен план.

Световните лидери се събират следващата седмица за последните преговори на ООН за климата - COP29, а победата на републиканеца ще се разглежда като огромна пречка за напредъка както в намаляването на емисиите, така и в набирането на парични средства за развиващите се страни.

Новоизбраният президент на САЩ е известен скептик по отношение на климата, като нарече усилията за насърчаване на зелената енергия „измама“. Но тъй като възобновяемата енергия придобива силна позиция в САЩ и вятърната и слънчевата енергия се ползват с обществена подкрепа, усилията на Тръмп да увеличи добива на нефт и газ, може да се окажат по-малко ефективни.

Още: "Ердоган се нуждае от снимка с шефа": Тайфур Хюсеин обясни как победата на Тръмп е надежда за авторитарните лидери (ВИДЕО)

Парижкото споразумение - ще има ли ново оттегляне?

Въпреки че изменението на климата не играеше голяма роля в тазгодишната кампания, вероятните действия на Тръмп на поста този път могат да бъдат много по-значими, отколкото през 2017 г. Тогава той обяви, че САЩ ще се оттеглят от Парижкото споразумение - най-важният процес на ООН за справяне с изменението на климата. В рамките на сделката почти всички държави по света за първи път се споразумяха да намалят емисиите на парникови газове, които причиняват глобалното затопляне.

Шокът от решението на Тръмп беше ограничен. Правилата на договора означават, че САЩ не можеха да се оттеглят до ноември 2020 г., няколко месеца преди Тръмп да напусне поста си.

Ако Тръмп се оттегли отново от споразумението, ще трябва да изчака само една година, преди САЩ да се оттеглят напълно. Това би му дало три години, за да начертае свой собствен курс, без да е необходимо да се отчита пред ООН или да бъде обвързан с нейните правила.

Още: Фаворитите за новата администрация на Доналд Тръмп (СНИМКИ)

Макар че представители на администрацията на президента Джо Байдън ще участват в преговорите през следващата седмица в Азербайджан, нищо от договореното от тях няма да бъде обвързващо за администрацията на Тръмп.

Снимка: Getty Images

Китай няма да носи отговорност

„САЩ на това заседание на COP не е просто куца патица, а мъртва патица“, казва професор Ричард Клайн, експерт по политиката в областта на изменението на климата от Стокхолмския институт по околна среда. „Те не могат да се ангажират с нищо, а това означава, че страни като Китай няма да искат да се ангажират с нищо“, казва той пред BBC.

През последните години по-богатите страни като САЩ, Великобритания и държавите от ЕС се опитаха да увеличат средствата, които се предоставят на развиващите се страни за справяне с изменението на климата. Но те настояват и големите развиващи се икономики също да дадат своя принос.

Още: След победата на Тръмп: Най-богатите десет човека в света спечелиха 64 млрд. долара за ден

„САЩ по принцип искаха да накарат и Китай да отпусне някакви пари за този фонд. Сега те няма да могат да направят това. Това оставя Китай без отговорност“, казва професор Клайн.

Учените, занимаващи се с климата, твърдят, че развиващите се страни се нуждаят от допълнителни инвестиции в размер на милиарди долари, за да станат "нулеви", т.е. да не допринасят за изменението на климата, и да предотвратят последиците от повишаването на температурите.

През 1992 г. Сенатът на САЩ го ратифицира с почти пълно единодушие. Правните експерти не са наясно с процеса на напускане на договора, но всяко усилие на САЩ да го напуснат ще се разглежда като удар по принципа на многостранните действия за справяне с най-голямата заплаха в света.

Освен тези главни международни действия, новата администрация на Тръмп вероятно ще настоява за значително увеличаване на проучванията за нефт и газ в САЩ, ще отмени защитата на околната среда, както и ще наложи високи мита върху електрическите превозни средства и соларните панели, идващи от Китай.

Още: Орбан събира европейските лидери на стадиона в Будапеща: Ще обсъждат победата на Тръмп (ВИДЕА)

„Като цяло виждате философията „сондирай, бейби, сондирай“", казва Дан Еберхарт - главен изпълнителен директор на компанията за услуги за нефтени находища Canary LLC, пред Bloomberg News. „Ще видите тръбопроводите да се движат много по-бързо, ще видите фракинг на федерални земи и начин на мислене, който е насочен към намаляване на енергийните разходи за потребителите", прогнозира той какво ще се случи в САЩ при Тръмп.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес