Глобалните температури се покачват и това се вижда дори от небето. Атмосферните показания, събрани от метеорологичните балони в Северното полукълбо през последните 40 години, показват, че изменението на климата изтласква горната граница на тропосферата - частта от небето, която е най-близо до земята - постоянно нагоре със скорост от 50 до 60 метра на десетилетие. Изследването на учените с това заключение е публикувано в Science Advances.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Температурата е движещата сила зад тази промяна, казва Джейн Лиу, учен по околна среда от Университета в Торонто. Тропосферата варира по височина по целия свят, достигайки до 20 километра в тропиците и до седем километра близо до полюсите. През годината горната граница на тропосферата - наречена тропопауза - естествено се издига и пада със сезоните, тъй като въздухът се разширява в топлината и се свива в студа. Но тъй като парниковите газове улавят все повече топлина в атмосферата, тропосферата се разширява по-високо в атмосферата.
Лиу и нейните колеги откриват, че тропопаузата се е издигнала средно с около 200 метра височина от 1980 до 2020 г. Малко вероятно е тази промяна да има голям ефект върху времето, казват изследователите. Все пак това изследване е важно напомняне за въздействието на изменението на климата върху нашия свят, казва Лиу.
„Виждаме признаци на глобално затопляне около нас, в оттеглянето на ледниците и покачването на морското равнище“, казва тя. "Сега го виждаме във височината на тропосферата“, казва ученият.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Атмосферата на Земята има пет слоя: Тропосферата, стратосферата, мезосферата, термосферата и екзосферата, припомня БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!