Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Топенето на ледовете в Антарктика достига критична точка

25 юни 2024, 20:47 часа • 2239 прочитания

Учените са открили, че може да бъде достигната нова критична точка в Антарктика, която се насочва към неконтролируемо топене на ледените си шапки, съобщи АФП, позовавайки се на научно изследване, публикувано в "Нейчър джиосайънс". Топенето е предизвикано от по-топлата вода на океана, която навлиза между леда и сушата, която се покрива от леда.

Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители

Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването

Още: За първи път откриха птичи грип в района на Антарктика

Критичната точка е праг, след който системата се реорганизира, често по внезапен и необратим начин, предизвиквайки серия каскадни ефекти. Полярните шапки на Антарктика се намират върху скален субстрат, простират се по брега и плават в морето. Поранните изследвания вече показаха, че морската вода, чиито температури се покачват поради климатичните промени вследствие на човешката дейност, може да навлезе в зоната между сушата и морето, както и под леда, намиращ се върху континента, а след това - във вътрешността на самата суша. Океанската вода ще навлезе неограничено под ледената шапка и ще предизвика неконтролируемо топене, каза Александър Брадли, водещ автор на изследването, съобщи БТА.

Още: Преследвач и преследван: Морски леопард на лов за пингвин в Антарктика (ВИДЕО)

Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век

Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)

Съществува риск от повишаване на нивото на водата, което може да застраши населението от крайбрежните зони в целия свят. Моделите, използвани от експертите на ООН за оценка на глобалното затопляне в Антарктика, не взимат предвид този феномен. Те подценяват систематично загубата на лед, подчертава Брадли, който е сътрудник към Британския антарктически институт. През май температурата на океанската вода отново счупи рекорда, достигайки средно 20,93 градуса по Целзий според европейската система за наблюдение "Коперник". Всяка десета от градуса ни доближава до критичната точка, коментира Брадли.

Още: Океанолози прогнозират бързо спиране на жизненоважно течение в Южния океан

Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света 

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес