Ледената покривка в западната част на Антарктида се топи с по-бързи темпове в сравнение с данните от наблюденията до 2010 г., сочат резултатите от изследване на Европейската космическа агенция (ЕКА), цитирани от Франс прес.
Още: Нова критична прогноза: Климатичен обрат до 2038 г. и изчезване на цели екосистеми
Още: Ще засегне всички. Описаха механизма на обедняване заради глобалното затопляне
Ледената покривка в този район губи 150 куб.км лед годишно, т.е. значително по-голямо количество лед в сравнение с данните от предишни измервания, се казва в комюнике на ЕКА.
На базата на тригодишни наблюдения със спътника "Криосат", ЕКА отбелязва, че "приносът" от топенето на ледената покривка в западната част на Антарктида за покачването на световното ниво на моретата е с 15 на сто по-голям в сравнение с предишните преценки за периода 2005 - 2010 г.
Координаторът на изследването Андрю Шепърд от университета на Лийдс, Англия, все пак смята, че по-голямото отстъпление на леда може да се дължи както на ускореното му топене, така и на по-прецизните измервания, извършени от спътника "Криосат".
Още: Tвърде разрушителни са: Забранените имена за урагани
Още: Ключово арктическо течение е напът да изчезне. Какви ще са последиците
"Криосат" ни позволява да наблюдаваме крайбрежни райони и райони с голяма надморска височина, които не бяха в обсега на предишните уреди за наблюдение, поясни Шепърд.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само живите са важни. Учени разкриха ползата от мъртвите дървета
Още: Глобално затопляне: Как загубата на вода променя оста на Земята (ВИДЕО)
Топенето на ледената покривка в Антарктида и Гренландия се следи от учените заради влиянието му върху морското ниво. Резултатите от изследването бяха представени на конференция на Американския геофизически съюз в Сан Франциско.
(БТА)
Още: Meteo Balkans предупреждава: Чудовищни урагани ще се сформират за броени часове