Учени от Техническия университет на Дания са установили, че поради топенето на периферните ледници коренните породи на Гренландия са се повдигнали с 20 сантиметра от 2013 до 2023 г. С течение на времето това ще доведе до появата на нови острови и шхери в Кралство Дания, част от което е Гренландия.
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
ОЩЕ: Учени откриха какво е прогонило викингите от Гренландия
Гренландия и Антарктида в продължение на много милиони години са били компресирани под тежестта на покриващите ги ледени шапки и щитове. Но тъй като изменението на климата води до топене на ледовете и този натиск отслабва, земната твърд се „отпуска“ и предизвиква отскок на коренните породи. Такива измествания се записват от 58-те станции на Глобалната навигационна спътникова система (GNSS), които съставляват Гренландската GNSS мрежа (GNET).
Доскоро изучаването на деформациите, уловени от GNET, отчитали само промените в ледената покривка. Но този път изследователите обърнали внимание на приноса на периферните ледници, които в повечето случаи се намират много по-близо до станциите, отколкото леда. Оказало се, че създаваният от периферните ледници сигнал е доста значителен, особено в Северна и Източна Гренландия, което позволява да се разбере по-добре остатъчният сигнал от отскока, възникнал в края на последния ледников период.
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Според статия, публикувана в списанието Geophysical Research Letters, наблюдаваното покачване на нивото на сушата в Гренландия не може да се обясни само с естественото геоложко развитие след ледниковия период. Датските учени свързват това с текущото глобално затопляне и антропогенното въздействие (влиянието на човешката цивилизация).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Днес Гренландският леден щит губи лед със скорост от 262,3 ± 39,0 гигатона годишно, което допринася значително за глобалното средно покачване на морското равнище. Периферните ледници също се съкращават в отговор на ускоряващия се отток на стопена вода. Загубата на лед от периферните ледници на Гренландия е 42,3 ± 6,2 гигатона годишно, а загубата на лед от периферните ледници на Арктическа Канада е 55,55 ± 3,24 гигатона на година. Периферните ледници покриват само около 4% от общата площ, покрита с лед в Гренландия, но са отговорни за повече от 10% от загубата на лед на целия остров, с регионални и времеви вариации.
ОЩЕ: 6 милиарда тона вода на ден. Ледовете в Гренландия се топят с рекордна скорост (ВИДЕО)
Авторите на новото изследване са стигнали до извод, че скоростта на покачване на гренландската суша в редица райони достига 8,3 милиметра годишно, което е по-бързо от покачването на морското равнище в същите райони. Най-бързото издигане на сушата се случва в периферните ледници в южната част на Гренландия, тъй като делът на топящия се лед там също е максимален.
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Всичко това допринася за покачването на морското равнище и вертикалното движение на сушата в автономната част на Кралство Дания. Какво въздействие ще има това върху Световния океан, тепърва предстои учените да разберат, но няма съмнение, че въздействието ще бъде пагубно за цялата ни флора и фауна.