Вариациите в слънчевата активност са изиграли малка роля за глобалното затопляне през 20-и век, а това оборва твърденията на някои учени, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес и БТА.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Макар наблюдаваното от повече от век покачване на температурите да се приписва главно на нарасналото количество парникови газове в атмосферата, някои уверяват, че приносът на слънчевата активност за глобалното затопляне е недооценен.
Вариациите в слънчевата активност бяха посочени като директна причина за глобалното затопляне посредством достигащото до земната повърхност количество слънчева енергия и като индиректна причина чрез космическото лъчение. Въпросните лъчи влияят върху формирането на облаци, които играят роля за достигащата до Земята топлина.
Според тази хипотеза, в период на интензивна слънчева активност по-малко космически лъчи навлизат в атмосферата, формират се по-малко облаци и температурите на земната повърхност се повишават, отбелязват авторите на изследването.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
За да преценят по-добре какво е влиянието на вариациите в слънчевата активност върху температурите на земната повърхност, Тери Слоун от университета в Ланкастър и Арнолд Улфъндейл от университета в Дърам сравнили количеството лъчи, навлезли в атмосферата, с данни за температурите, като се върнали назад във времето до 1955 г. Според тях вариациите в слънчевата активност и влиянието им върху космическото лъчение не могат да допринесат значително за затоплянето на климата. Този принос вероятно е под 10 процента през 20-и век, заключили учените.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Резултатите от изследването са публикувани в Environmental Research Letters.