След 30 години климатът в Москва ще прилича на българския. Това твърди в свой материал Deutsche Welle, цитиран от БГНЕС.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
В статията, посветена на климатичните промени, се казва, че почти всички големи градове в света към 2050 г. ще се сблъскат с рязко затопляне. В северното полукълбо климатът ще бъде подобен на този в страните, които се намират на 1000 км по на юг.
Мегаполисите в цял свят трябва сериозно да се замислят над проблема с глобалното затопляне. 77% от 520 най-големи градове в близките 30 години ще се сблъскат с рязко затопляне, пише още в изследването на Висшето техническо училище в Цюрих. Резултатите от него са публикувани в изданието Plos One.
Става ясно, че засегнати ще бъдат градове, като Москва, който в момента е най-големият мегаполис на Европа. В големите градове от северното полукълбо в бъдеще ще преобладават такива климатични условия, които в момента се наблюдават в страните, намиращи се на 1000 км по на юг. В европейските градове температурата през лятото ще бъде по-висока с 3,5 градуса, а през зимата – с над 4,5 градуса. По-конкретно климатът в Москва ще бъдат като в София, в Лондон – като в Мадрид, а в Мадрид – като в мароканския Маракеш.
Още: 60% вероятност за валежи не значи това, което си мислите
Още: Прогноза за времето - 14 април 2025 г. (понеделник)
А как ще бъде в София? Можем само да предположим, но правейки паралела с Мадрид, най-вероятно като в Кайро.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За 5 дни ще се излеят дъждове като за 4 месеца: Предстоят исторически наводнения
Още: Оста на въртене на Земята може да се измести до края на века
Изследователите са използвали относително оптимистична оценка за глобалното повишаване на температурите заради климатичните промени. За своите изчисления те са предположили, че средните температури ще се покачат с 1,4 градуса.
При това Парижкото споразумение за климата от 2015 г. предвижда ограничаването на повишаването на температурите с над два градуса в сравнение с прединдустриалната епоха. В тази връзка авторите на изследването призовават към по-нататъшни усилия в борбата с климатичните промени.