Ледниците на Земята бързо се топят и това се потвърждава от точни измервания, извършени през последните десетилетия. Данните за състоянието им в по-далечното минало обаче остават невинаги пълни и точни.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
Уникален фотоархив, събиран от швейцарски топографи, позволил на учените да оценят количеството лед по алпийските върхове от 30-те години на миналия век и да проследят промените им оттогава. Съдейки по изчисленията, само до 2016 г. местните ледници са намалели наполовина, а оттогава те се топят още по-бързо. Това се съобщава в статия, публикувана в списание The Cryosphere.
ОЩЕ: Огромен мегалитен комплекс се появи в Испания
Един от най-често използваните топографски методи е стереофотограметрията. Тя позволява да се оценят позициите, формите и размерите на обектите на местностите, реконструирайки обема по двойки снимки, направени от различни ъгли. Между 1916 и 1947 г. с такава работа са били ангажирани топографи от Швейцария, като заснемали местните планински масиви.
Още: 60% вероятност за валежи не значи това, което си мислите
Още: Прогноза за времето - 14 април 2025 г. (понеделник)
През този период били направени почти 22 хиляди снимки, покриващи около 86 процента от всички ледници в швейцарските Алпи. Вече през XXI век тези снимки били дигитализирани и снабдени с подробни метаданни, в съответствие с теренните записи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За 5 дни ще се излеят дъждове като за 4 месеца: Предстоят исторически наводнения
Още: Оста на въртене на Земята може да се измести до края на века
ОЩЕ: Друг шанс може да няма: „сух туризъм“ набира обороти в Европа
Тази база данни е използвана от изследователи от Висшата техническа школа в Цюрих (ETH Zurich). Използвайки фотограметрия, те оценили обемите на ледниците към средната дата на архива – 1931 г. – и ги сравнили с данните, получени в началото на точните измервания – 2016 г. За този период количеството лед е намаляло с 51,5 процента – повече от половината. Този спад невинаги е напредвал с едно и също темпо: дори е имало периоди на растеж на ледниците през 20-те и 80-те години на миналия век, но като цяло тенденцията е ясна.
Освен това с течение на времето процесът само се ускорява: само за шест години, от 2016 до 2021 г., ледът е намалял с още 12 процента. При сегашния темп на глобално затопляне не са останали много от тях. С не по-малки темпове се топят и най-големите ледници на планетата – в Антарктида и Гренландия: според климатолозите процесът се развива по възможно най-лошия от възможните сценарии.
Още: Времето в Индия се побърка (ВИДЕО)
Още: Meteo Balkans: Сняг през юни? Абсолютно да - ето кога и къде
ВИЖТЕ ОЩЕ: „Ако ме видиш, плачи“: реките оголват „камъните на глада“ заради сушата