Април е бил 11-ият пореден месец на рекордни горещини на планетата, като с по-топло време вече обхваща Азия, а в Европа се очаква по-горещо от обикновено лято, предава Bloomberg.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Службата за климатични промени „Коперник“ на ЕС обяви, че температурите през миналия месец в световен мащаб са били с 1,58°C по-високи от средните стойности за приода и са отбелязали най-горещия април в историята. През последните 12 месеца бяха с 1,61°C по-високи от тези прединдустриалната епоха, надхвърляйки прага от 1,5°C, който според учените може да застраши живота на Земята.
ОЩЕ: Климатичните разходи заплашват да доведат редица развиващи се държави до фалит
„Докато температурните колебания, свързани с природни феномени като Ел Ниньо, идват и си отиват, допълнителната енергия, задържана в океана и атмосферата чрез увеличаващите се концентрациите на парникови газове, ще продължи да тласка глобалната температура към нови рекорди“, посочва в изявление директорът на „Коперник“ Карло Буонтемпо.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Снимка: iStock
Програмата „Коперник“ – най-големият доставчик на климатични данни в света – използва милиарди измервания от спътници, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят за своите месечни и сезонни прогнози.
ОЩЕ: Светът бележи пореден рекордно горещ месец през март
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
„Намаляването на емисиите в енергийния сектор вече е неизбежно“, смята Дейв Джоунс, директор в енергийния мозъчен тръст Ember. „Но темпът на намаляване на емисиите зависи от това колко бързо ще продължи революцията във възобновяемите енергийни източници“, добавя той.
Ръстът на възобновяемите енергийни източници се дължи до голяма степен на соларните паркове през последните години, сочат данни на Ember.