Световната метеорологична организация (СМО) към ООН съобщи за рекордно висока температура на Антарктида от 18,3 градуса по Целзий, регистрирана на 6 февруари 2020 г. в аржентинската научна станция „Есперанца“, предава TACC.
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
„СМО докладва нов рекорд за най-висока температура за континента Антарктида от 18,3 градуса по Целзий, записан на 6 февруари 2020 г. на станция „Есперанца““, казаха от организацията. Оттам припомнят, че предишният рекорд за антарктическия регион, който включва както континенталната част, така и околните острови, е бил 17,5 градуса по Целзий - тази температура е регистрирана на 24 март 2015 г., също на „Еспреранца“, предаде агенция Фокус.
Подчертава се, че експертите на СМО след своите проверки не потвърдиха данните, че на 9 февруари 2020 г. на бразилската станция на остров Сеймур температурата е достигнала рекордно високо ниво за Антарктида от 20,75 градуса. Те стигнаха до заключението, че измервателните уреди са засегнати от специални условия на слънчева радиация, които водят до „погрешна работа на температурния сензор“.
„Проверката на рекордно високата температура е от съществено значение, тъй като ни помага да придобием представа за времето и климата в този отдалечен район на земята“, каза генералният секретар на СМО Петтери Таалас.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
Той припомни, че Антарктическият полуостров, в далечния север на който се намира станция „Есперанца“, е „един от най-бързо затоплящите се райони на планетата - температурата там се е увеличила с почти 3 градуса през последните 50 години“. Според ръководителя на СМО, новият температурен рекорд в района е „в съответствие с климатичните промени, които наблюдаваме“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 60% вероятност за валежи не значи това, което си мислите