Изменението на климата е основният виновник за рекордната суша в тропическите гори на Амазонка, която пресуши реки, уби застрашени делфини и преобърна живота на милиони хора в региона, според проучване, посочи Reuters.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Глобалното затопляне доведе до екстремни високи температури и допринесе за по-ниските валежи, според анализа на World Weather Attribution. Проучването се фокусира върху юни до ноември миналата година. Сушата, която удари всичките девет страни с тропическите гори на Амазонка, включително Бразилия, Колумбия, Венецуела и Перу, се очаква да се влоши през 2024 г., след като дъждовният сезон започне да отминава през май, казват учени пред Reuters.
Защитата на Амазонка, най-голямата тропическа гора в света, се счита за жизненоважна за ограничаване на изменението на климата поради огромните количества парникови газове, които нейните дървета поглъщат. Сушата намали нивата на реките в части от региона до най-ниската им точка в историята. „Трябва да сме наистина притеснени за здравето на гората на Амазонка“, каза Реджина Родригес, съавтор на изследването и изследовател във Федералния университет на Санта Катарина в Бразилия.
Още: Най-дългата река в света - Нил или Амазонка е на първо място?
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Последствията
Изследователите казаха, че сушата може да влоши горските пожари, които, съчетани с изменението на климата и обезлесяването, могат да тласнат Амазонка по-бързо към точка, от която няма връщане. След това биомът изсъхва и престава да бъде буйна тропическа гора. Периодичното затопляне на течението в източната част на Тихия океан, известно като Ел Ниньо, също е допринесло за намаляване на валежите, но не и за по-високи температури, установи проучването.
„Водните пътища пресъхнаха за няколко месеца. Хората бяха принудени да пътуват големи разстояния, влачейки лодки над пресъхнали участъци от реката, за да получат достъп до храна, лекарства и други основни стоки“, каза Симфиве Стюарт, изследовател и съавтор на изследването.
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Изследователи в Бразилия казаха, че ниските нива на водата и високите температури са довели до смъртта на най-малко 178 от застрашените розови и сиви делфини на река Амазонка миналата година. Хиляди риби също са умрели поради ниските нива на кислород в притоците на Амазонка.
Още: Реките на Амазонка с най-ниски нива от 121 години
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора