Учени от университета в Йорк установиха замърсявания с токсични концентрации на лекарства във всички реки по света, включително и в Темза и Амазонка. Това пише в статия, публикувана в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.
Още: Проучване: Супервулканично изригване заплашва света
Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)
Учените са анализирали образци, взети от 258 реки в 104 страни, за да оценят влиянието на 471 милиона души върху околната среда в 137 географски района.
При това реките от 36 страни никога не са се проверявали за наличие на замърсяване с лекарствени препарати. Установени са концентрации с 61 фармацевтични съединения.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
Снимка: iStock
Най-високи концентрации са установени в реките на Африка южно от Сахара, Южна Азия и Южна Америка. Т.е. в региони с ниско и средно ниво да дохода, а така също и с неразвита инфраструктура по пречистването на водите и отпадъците.
Най-често срещаният замърсител е карбамазепин, метформин и кофеин, които са установени в повече от половината от анализираните участъци.
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
В около една четвърт от всички изследвани места концентрацията на поне едно съединение е превишавала нивото, смятащо се за безопасно за водните организми или потенциално са могли да повлияят на развитието на лекарствено устойчиви форми на микробите.
По думите на авторите на изследването такъв резултат показва глобалната заплаха от фармацевтично замърсяване не само на околната среда, но и на човешкото здраве.
Бразилия търси 1 млрд. долара помощ от чужбина за спасение на горите на Амазонка