Последните 8 години са били най-топлите в света, въпреки охлаждащото влияние на климатичния феномен Ла Нина през последните три години.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
Средните температури през 2022 г. я правят петата най-топла година от началото на записите на температурите през 19-ти век, според службата на ЕС за изменение на климата Коперник.
Пакистан и Северна Индия бяха "опарени" и от двумесечна пролетна гореща вълна с устойчиви температури доста над 40 градуса по Целзий (104 градуса по Фаренхайт), последвани в Пакистан от наводнения, които покриха една трета от страната.
Франция, Великобритания, Испания и Италия поставиха нови средни температурни рекорди за 2022 г., като Европа имаше втората си най-гореща година досега.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
Горещите вълни в целия континент бяха съпътствани от тежка суша.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Температурите в Европа са се повишили повече от два пъти спрямо средните за света през последните 30 години, като регионът показва най-висок темп на нарастване от всеки континент на земното кълбо.
„2022 г. беше още една година на екстремни климатични условия в Европа и в световен мащаб“, каза в изявление заместник-ръководителят на службата за изменение на климата "Коперник" Саманта Бърджис.
"Тези събития подчертават, че вече изпитваме опустошителните последици от затоплящия се свят."
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Големи участъци от Близкия изток, Китай, Централна Азия и Северна Африка също отбелязаха безпрецедентна топлина през 2022 г.