Полуостров се разтопи в Арктика

04 декември 2021, 09:10 часа • 5293 | прочитания

Полуостров се е разтопил в руския архипелаг Земя на Франц Йосиф. Загубата е открита от служители на парка по време на експедиция по изучаването на моржовете, съобщават от пресслужбата на Националния парк „Руска Арктика“.

Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден

Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни

При преминаване около остров Ева-Лив изследователите открили, че полуостровът, който завършвал с нос Месяцев, почти изцяло се е разтопил, а в средата на носа се е образувал пролив с ширина три километра. Оказало се, че носът е бил ледник, освен това останалата част от него също се явява ледник, крепящ се върху морска плитчина.

„Това откритие изисква вниманието на хидрографския отдел и промени в плавателните пътища“, каза директорът на националния парк Александър Кирилов. - Картата на този остров е съставена в средата на миналия век, остаряла е.“

От националния парк отбелязват също, че остров Ева-Лив обича да поднася изненади.

Още: 60% вероятност за валежи не значи това, което си мислите

Още: Прогноза за времето - 14 април 2025 г. (понеделник)

„През 1894 година Фритьоф Нансен, откривайки го, е смятал, че е открил два острова. Той също го е кръстил с две имена. Големият – Ева, в чест на жена си, а малкият – Лив, в чест на дъщеря си. След това се оказало, че Ева-Лив е един цял остров. А сега се изяснява, че площта му ежегодно намалява и каква форма ще има в бъдеще – не е известно“, отбелязват в „Руска Арктика“.

„Първите съобщения, че полуостровът с нос Месяцев се е отделил от остров Ева-Лив, се появиха през 2017 година. Тази година информацията беше потвърдена. Достоверно доказателство се явяват фото- и видеозаснемане с квадрокоптер“, казва Евгений Ермолов, ръководител на отдела за съхранение на историко-културното наследство на националния парк „Руска Арктика“.

Архипелагът Земя на Франц Йосиф. Остров Ева-Лив се намира най-горе вдясно, а нос Месяцев може да се различи в северната му част. Сега е останала малка част от него, отделена от острова. Изображение: Oona Räisänen / Creative Commons (CC BY-SA 3.0)

Още: Времето в Индия се побърка (ВИДЕО)

Още: Meteo Balkans: Сняг през юни? Абсолютно да - ето кога и къде

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес