Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

22 ноември 2024, 17:54 часа • 2294 прочитания

На Конференцията на ООН за изменение на климата през 2024 г. (COP29) в Азербайджан, чийто последен ден е днес, беше предложено ново споразумение - по-богатите страни да предоставят 250 млрд. долара годишно до 2035 г. на развиващите се държави, за да се справят с климатичните промени.

Сумата е по-висока от сегашните 100 млрд. долара годишно и вероятно ще накара финансовите министри на богатите страни да се поизпотят, предава журналистът по въпросите на климата в BBC Джъстин Роулат.

Още: Радев: Катастрофалните природни бедствия показват, че трябва да се адаптираме към климата

Парите по предложението обаче са все още много по-ниска сума от 1,3 трлн. долара годишно от публични фондове, които искаха по-бедните страни.

Всичко това се случва в последния ден от преговорите на ООН за климата, но те обикновено се проточват. Сега се стигна до ожесточени критики от страна на африканските държави и природозащитници, които твърдят, че предложението в последния проект не е достатъчно широкообхватно.

Председателството на COP29 заявява, че ще работи за постигане на „възможно най-амбициозния резултат“.

Снимка: Getty Images

Още: Shell спечели обжалването срещу историческо постановление за климата в Нидерландия

Неспазеното обещание на богатите страни

По време на преговорите за климата често става дума само за едно нещо - за пари. Преговарящите са в процес на обсъждане на нова цел за средствата, предоставяни от по-богатите страни за подпомагане на по-бедните държави да преминат към по-екологична икономика и да се справят с последиците от изменението на климата. Преговорите обаче се усложняват от множеството неизпълнени обещания.

Богатите страни многократно са нарушавали предишната ключова цел за финансиране на борбата с изменението на климата - да предоставят поне 100 млрд. долара годишно от 2020 г. нататък. За първи път те постигнаха тази цел през 2022 г., с две години закъснение.

Този неуспех доведе до „много гняв и разочарование", както и до “липса на доверие и увереност“ сред страните на предната линия на климатичната криза, казва Сара Коленбрандер - директор на програмата за климат и устойчивост в Института за развитие на отвъдморските страни, цитирана от BBC.

Още: ООН: Борбата срещу глобалното затопляне ще продължи и след Тръмп

Критики от Африка

Африканската група, съставена от 54 държави, е една от най-важните в преговорите. Основен приоритет за тези страни е получаването на достатъчно средства, които да им помогнат да променят енергийните си системи и икономики, за да изпълнят плановете си за реагиране на изменението на климата.

Али Мохамед, който председателства групата, каза, че сумата от 250 млрд. долара, посочена в текста на последното предложение, е „напълно неприемлива и недостатъчна“.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Снимка: Getty Images

На пресконференция в сряда той беше повече от ясен, че страните, които представлява, искат в Баку да бъдат договорени 1,3 трилиона долара от правителствата и частното финансиране. Мохамед заяви, че последното предложение „ще доведе до неприемливи загуби на човешки живот в Африка и по света“.

Преговорите ще продължат до късно през нощта или дори до утре, 23 ноември, посочва британската телевизия, която предава на живо от Азербайджан.

Протест на екоактивисти

Активисти, които настояват богатите страни да финансират борбата с изменението на климата в полза на развиващите се страни от Глобалния юг, проведоха протест днес в Баку. Видяха се плакати с надписи "Платете си за климата", "Спрете петролната експанзия" и др.

На COP29 се събират заинтересовани страни, включително международни държавни глави и други лидери, делегации на държави, учени, еколози, представители на коренното население, активисти и други, за да обсъдят и договорят прилагането на глобални мерки за смекчаване на последиците от изменението на климата.

По данни на Организацията на обединените нации - през последната година държавите не са постигнали никакъв напредък в намаляването на глобалните емисии от изгарянето на изкопаеми горива.

Още: България се представя със собствен павилион на климатичната конференция в Баку

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес