Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Огромен ледник се откъсна от Гренландия

25 август 2015, 15:47 часа • 21988 прочитания

От ледника Якобсхавн на най-големия в света остров Гренландия се откъсна огромен къс замразена вода. Айсбергът се движи в посока пролива Дейвис и Атлантическия океан, съобщава BBC News.

Общата площ на откъсналия се ледник е 12,5 квадратни километра. Този обем замръзнала вода, според твърденията на експертите, може да покрие Манхатън със слой лед с дебелина 300 метра.

Загубата на част от ледената покривка на Якобсхавн е открита от учените с помощта на един от пътниците Landsat – проект на НАСА по получаване на снимки от повърхността на Земята в различни резолюции и диапазони на спектъра.

Смята се, че ледникът се е откъснал в периода от 13 до 19 август 2015 г. Данните на НАСА се потвърждават от радарни снимки на спътниците Sentinel-1a и Sentinel-2a – апарати на Европейската космическа агенция.

Ледникът Якобсхавн заема около 7-10 процента от Гренландския леден щит. Той се явява един от основните "доставчици" на айсберги в Атлантическия океан. Вероятно корабът "Титаник" през 1912 година се е сблъскал с отломка от Якобсхавн.

Междувременно НАСА показа и снимки на процеса на топене на морския лед край бреговете на Гренландия. Те са получени с апарата Aqua.

По-рано се съобщаваше, че ледената шапка на Гренландия може да се съкращава в последните години с необясними темпове поради това, че ледовете на "зеления остров" се подгряват не само от топлината и светлината отвън, но и от водата от препълнените подледни езера в подножието на ледника.

Състоянието на Гренландия в последните години предизвиква големи опасения сред климатолозите по цял свят. За аномално високите темпове на топене на нейните ледове учените говорят от много десетилетия, но причините за този феномен не бяха изяснени докрай. За последните години климатолозите са издигнали най-различни и екзотични обяснения на този процес.

Част от учените смятат, че "зеленият остров" се топи бързо поради "подгряването" на основата на ледника от подземни течения на магма, други приписват тази роля на необичайно порестата почва на острова, която добре попива и разпространява разтопения лед, а трета група климатолози смятат, че за аномалното топене на ледената шапка на Гренландия са виновни изменения в гравитационното поле на Земята.

Има основания да се смята, че топенето на Гренландия се е ускорило благодарение на саждите от горските пожари, които редовно се случват на територията на Канада и САЩ в последните години поради растящата епидемия от корояди.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес