Световната метеорологична организация (WMO) призна за нов температурен рекорд +38 градуса по Целзий, регистрирани на 20 юни 2020 година във Верхоянск.
Верхоянск се намира на 115 километра от Полярния кръг на територията на република Сакха (Якутия), в Източен Сибир, с изключително суров сух континентален климат, за който са характерни много студена зима и кратко топло лято. Метеорологичните наблюдения тук се провеждат от 1885 година.
В съобщението на сайта на WMO се отбелязва, че двете последни години са били аномално горещи не само в Арктика. Фиксирани са най-високите температури за цялата история на наблюденията в Антарктида, а възможно и в Европа и света като цяло. По последните два пункта анализът още не е приключил.
През лятото на 2020 в задполярния Сибир в продължение на няколко седемцици температурата с около десет градуса превишавала климатичните норми. Това довело до катастрофални пожари, ускорено топене на арктичните ледове и вечната замръзналост в региона.
„Този нов арктичен рекорд, нанесен в Архива на времето и екстремните климатични явления на WMO е едно от тези наблюдения, които предизвикват безпокойство по повод изменящия се климат“, отбелязват от метеорологичната организация.
През 2020 година е бил поставен и нов рекорд от +18,3 градуса по Целзий за антарктическия континент. Сега експертите на WMO проверяват данните за температура от +54,4 градуса, регистрирани през 2020 и 2021 година в най-горещото място на света – Долината на смъртта в Калифорния, а също рекордните за Европа +48,8 градуса на италианския остров Сицилия през август тази година.
„В Архива на времето и екстремните климатични явления на WMO никога не са се появявали толкова много текущи едновременни изследвания“, отбелязват от организацията.
Данните от Верхоянск накарали специалистите да създадат в архива нова категория "Най-високата регистрирана температура на 66,5⁰ от полярния кръг или северно от него". Арктика се явява един от регионите в света с най-бързо затопляне и нейната температура повече от два пъти превишава средносветовните“, обяснили решението си метеоролозите.
Архивът включва записи за най-високите и най-ниските температури в света и отделни региони, екстремни валежи, най-голямата градушка, най-продължителната суша, максималните пориви на вятъра, най-големите мълнии и смъртоносни събития, свързани с природни явления, пояснява РИА Новости.